top of page
s15

Srdce Moravského krasu

Překrásná příroda, tajemné jeskyně i výhledy beroucí dech. Tento kouzelný kus Moravy, rozprostírající se severně nad Brnem, byl a mnohdy ještě stále je nazýván Moravským Švýcarskem. Ideální vstupní bránou do této fascinující oblasti je Blansko, odkud se můžete po některé z turistických či cyklistických tras vydat za jejími krásami.

Výběr toho nejlepšího, co vás čeká

Zámek Blansko

Bývalé letní sídlo šlechtického rodu Salmů najdete uprostřed zámeckého parku v samotném středu města Blanska. Muzeum Blanenska, které v budově renesančního zámku dnes sídlí, představuje svým návštěvníkům regionální historii a své expozice zaměřilo především na rodiny s dětmi. V interaktivní expozici Časoprostor pro hrátky s historií si děti mohou vyzkoušet práci archeologa, kouzelné zrcadlo je oblékne do historických šatů a po celé trase prohlídky je čekají tajné schránky s hádankami. Dospělí se zde seznámí s blanenskou uměleckou litinou nebo historií objevů v Moravském krasu. První poschodí ukrývá několik historických salonů s vyřezávanými kazetovými stropy a expozici tradičního bydlení, která návštěvníky přenese do kuchyní a domovů jejich babiček.

Velká dohoda

Přírodní amfiteátr Velká Dohoda je tím pravým místem pro malé i velké milovníky adrenalinu! Na stěnách bývalého kamenolomu si můžete vyzkoušet skalní lezení i více než 500 metrů vyznačených ferrat v různých obtížnostech. Děti  budou nadšené z lanového parku, ve kterém, bezpečně zajištěny, otestují svoji odvahu na překážkách vysokých až 10 metrů. Vrcholem celého dobrodružného dne bude jistě jízda na lanovce, kdy se z borovice nad lomem vrhnete do třicetimetrové hloubky a zavěšeni na ocelovém laně prosvištíte nad lomem téměř padesátikilometrovou rychlostí. Veškeré vybavení vám zde půjčí a připraví vám i něco dobrého na zub.

Singletraily Jedovnice

V jedovnických lesích vznikl v minulých letech ráj pro nadšence do adrenalinové cyklistiky. Tři singletrailové okruhy o celkové délce 29 km rozproudí krev v žilách malým i velkým cyklistům. Klopené zatáčky, skoky, ale i klidové úseky na jednosměrných stezkách vinoucích se mezi stromy, kde nenarazíte na pěšího turistu a můžete si tak vychutnat zážitek z jízdy naplno. A pokud se na adrenalinový zážitek necítíte, jednoduše zpomalíte. Do lesů se vydejte ze základny v autokempu Olšovec v Jedovnicích, kde vám nejen poskytnou potřebný servis, ale i půjčí kola a výstroj.

Dům přírody

Zažijte příběh krajiny Moravského krasu, vydejte se do hluboké minulosti mezi devonské vápence a ponořte se do hlubin korálového moře, které se kdysi v této oblasti nacházelo. To vše najdete v interaktivních expozicích návštěvnického střediska Domu přírody Moravského krasu. Poznáte život jeskynních lidí, květeny i živočichů zdejších chráněných lesů. Zjistíte, jakým způsobem ovlivňuje člověk krajinu a jak naopak ovlivňuje krajina člověka. Pozvěte děti do 3D kina, nechte je prolézat plyšovou jeskyní a sestavte si s nimi puzzle krápník. Spojte jeho prohlídku s návštěvou Kateřinské jeskyně, která se od něj nachází co by vápencem dohodil.

Muzeum včelařství

Co myslíte, kolik má včela očí? Jak vzniká med? A spí včela v noci? Odpovědi na tyto otázky dostanete v Muzeu včelařství ve Veselici. Místní nadšení včelaři shromáždili včelařské nástroje a nářadí, které jejich rodiny používaly po desetiletí. Najdete zde medomety, staré úly, vařáky na med - vše krásně vonící medem a historií. Poznáte zajímavosti ze života včel a ochutnáte med i medovinu z Moravského krasu. Návštěvu muzea můžete spojit s výšlapem na blízkou rozhlednu Podvrší, která nabízí úchvatné rozhledy po krajině, ze které  pochází zdejší vynikající med.

Rozhledna Podvrší

Moravský kras je sice především královstvím podzemních prostor, objevovat ho však můžete i z ptačí perspektivy! Vydejte se do Veselice, kde se na kopci Podvrší tyčí nejvyšší rozhledna Moravského krasu. Na její ochoz ve výši 32 metrů vystoupáte po venkovním schodišti po 168 schodech. A protože se ochoz rozhledny nachází v nadmořské výšce 621 metrů, odměnou vám bude famózní panoramatický výhled na celé území CHKO Moravský kras, Boskovické brázdy a Drahanské vrchoviny. Dohlédnete ale i k chladicím věžím jaderné elektrárny Dukovany nebo na Pálavu. A jako bonus si můžete zkusit najít dalších pět rozhleden v regionu, které jsou z Podvrší vidět.

Aquapark Blansko

Pokud vás unavilo objevování Moravského krasu a po několika nachozených kilometrech potřebujete relaxovat, přijďte se osvěžit do blanenského aquaparku. Čeká vás průzračná voda, masážní lavice a vodní trysky, najdete zde i prostor pro kondiční plavání a místní bistro nabídne také něco dobrého na zub. Děti zabaví tobogán, skluzavka i vodní řeka a vy se můžete v klidu oddávat myšlenkám a plánům na poznávání našeho regionu.

Zámek Rájec nad Svitavou

Přesuňme se do Francie, do doby Ludvíka XVI. Právě architekturou této doby se nechali inspirovat Salmové, když na místě původního renesančního zámku vystavěli klasicistní zámek francouzského stylu s přepychově vybavenými interiéry. Prostorné sály zdobí obrazová sbírka rodu Salmů, ve které převládají obrazy holandských a vlámských mistrů. Známá je rozsáhlá empírová knihovna s více než 60 000 svazky. Rájec je znám také jako město jiřin a kamélií, které se pěstují právě ve zdejším zámeckém zahradnictví. Tradicí se tu staly každoroční výstavy květin v půvabném prostředí zámeckých interiérů. Květy kamélií na konci února a jiřin na sklonku léta.

Muzeum Blanenska

Bývalé letní sídlo šlechtického rodu Salmů najdete uprostřed zámeckého parku v samotném středu města Blanska. Muzeum Blanenska, které v budově renesančního zámku dnes sídlí, představuje svým návštěvníkům regionální historii a své expozice zaměřilo především na rodiny s dětmi. V interaktivní expozici Časoprostor pro hrátky s historií si děti mohou vyzkoušet práci archeologa, kouzelné zrcadlo je oblékne do historických šatů a po celé trase prohlídky je čekají tajné schránky s hádankami. Dospělí se zde seznámí s blanenskou uměleckou litinou nebo historií objevů v Moravském krasu. První poschodí ukrývá několik historických salonů s vyřezávanými kazetovými stropy a expozici tradičního bydlení, která návštěvníky přenese do kuchyní a domovů jejich babiček.

Propast Macocha

Největší propast tohoto typu v ČR i střední Evropě. Každý rodák z Moravského krasu slýchal už v dětství hrůzostrašnou pověst o maceše – jak jinak než zlé. Hodila do propasti nevlastní dítě a vzápětí skočila za ním. Dítě jako zázrakem zachránili! A za bouřlivých dnů bývá dodnes slyšet z propasti pláč naříkající macechy...  Výhled do propasti máte ze dvou můstků, horního a spodního. Z horního se budete koukat dolů z výšky 138 metrů, dolní je 92 m nad spodní částí propasti a uvidíte z něj velmi dobře na dno. A pokud se vydáte na prohlídku Punkevních jeskyní, dnem Macochy i projdete.

Kateřinská jeskyně

V pravém údolním svahu Suchého žlebu nedaleko Skalního mlýna se otevírá impozantní, 8 metrů vysoký vchod do Kateřinské jeskyně. Hlavní dóm je největším zpřístupněným jeskynním prostorem v České republice. Tento přírodní chrám má fantastickou akustiku - vám při návštěvě pustí průvodce úryvek z Verdiho Nabucca... Ale kromě sluchu vám bude přecházet hlavně zrak. Třeba nad jednou z nejkrásnějších scenérií Moravského krasu – tzv. Bambusovým lesíkem – desítky dlouhých tenkých stalagmitů i stalagnátů, které opravdu evokují štíhlé bambusy… Vyslechnete si také poutavou pověst o pasačce Kateřince, která v okolí jeskyně hledala ztracenou ovečku. Když vstoupila do jeskyně, zabloudila a… ale jak to dopadlo, si přijďte poslechnout sami!

Dřevěný kostelík

Malá dřevěná stavba působí uprostřed městské zástavby jako by přišla z jiného světa. Je tomu ale opravdu tak! Kostelík byl do Blanska přivezen vlakem v roce 1936 z Podkarpatské Rusi, kde dlouhá léta chátral. Po třech měsících ho zde řemeslníci znovu sestavili a vrátili mu jeho původní krásu. Je jedním ze šesti kostelíků u nás, které byly takto zachráněny. Je zasvěcený sv. Paraskivě, uvnitř najdete část původního pravoslavného ikonostasu a krásně to tam voní dřevem.

Rudické propadání

Po návštěvě větrného mlýna nesmíte zapomenout na procházku do Rudického propadání. Projdete okolo skalního amfiteátru Kolíbky, který je nejen oblíbeným místem horolezců, ale také lokalitou, kterou si často vybírají filmaři pro natáčení pohádek. Po přírodním kořenovém schodišti pak sestoupíte do míst, kde se vody Jedovnického potoka propadají pod zem. Na povrch vyvěrají až po několikakilometrové pouti podzemím u jeskyně Býčí skála. Chladný mlžný opar z tříštící se vody a stín okolních lesů vám poskytnou příjemné osvěžení.

Mydlárna Mydlidědek Lažánky

Vstupte do Mydlidědkova království v Lažánkách, které už z dálky voní bylinkami, květinovými esencemi, medem a včelím voskem! V této malé rodinné firmě ručně vyrábí poctivá mýdla a svíčky už deset let. Pod pokličku tohoto řemesla zde můžete nahlédnout i vy. Sympatická paní majitelka vás dílnou provede a zasvětí do tajů výroby. Stočíte si zde vlastní svíčku ze včelího vosku a vyrobíte vlastní mýdlo. Kromě těchto voňavých zázraků zde tvoří také malované a batikované hedvábí, pohankové polštářky nebo vitráže.

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně ročně navštíví na 200 000 turistů. Vědí proč - nikde jinde v celém Česku nemohou zažít plavbu na podzemní říčce Punkvě a současně se procházet po dně Macochy. Samotná pěší prohlídková trasa měří 1 250m. Jeskyně jsou celoročně otevřeny, hned vedle je lanovka jedoucí k chatě Útulna nedaleko propasti Machocha. Od Skalního mlýna se můžete svézt ekovláčkem.

Jeskyně Balcarka

Punkevní jeskyně měly vyprodané vstupenky? Zajeďte si k Ostrovu u Macochy a najdete krasový poklad – jeskyni Balcarku. Téměř pětimetrový vchod je rozhodně impozantní, ale to platí i pro mimořádné bohatství krápníků a netradiční povrchové krasové jevy (závrty, škrapy) za ním. Na prohlídce Balcarky uvidíte mimo jiné Dóm zkázy a Fochův dóm – jedny z největších prostor Moravského krasu. Do turistického okruhu patří i část s muzeem, které jeskyni představuje jako domov lovců sobů a koní, generační zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jejich mláďat.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem mohutných dómů, spletitých chodeb a hlubokých propastí ve dvou patrech. Součástí prohlídky je také světově proslulá archeologická lokalita jeskyně Kůlna, pravěkého sídliště a naleziště pozůstatků neandrtálského člověka. Co ovšem v jiných jeskyních nenajdete, jsou dvě speciální prohlídkové trasy! V zimních měsících se můžete do jeskynní tmy vydat v rámci prohlídky pouze za svitu baterek, kdy vám budou dělat společnost netopýři. Hitem je ale především zážitková trasa Po stopách Nagela, kdy v jeskyni budete ve vypůjčeném overalu a s přilbou slézat žebříky, budete se plazit a brodit vodou a zažijete ten nejlepší jeskynní adrenalin!

Muzeum tradičního bydlení a perleťářství

Chaloupka jako malovaná, chtělo by se říci při pohledu na muzeum v Senetářově. Je to zejména díky její unikátní doškové střeše, která byla typická pro hospodářské usedlosti na střední Moravě. Uvnitř najdete nejen obytné místnosti, kuchyň a světnici s dobovým vybavením, ale expozici k perleťářství, které bylo v minulosti v Senetářově hlavním průmyslem. Své místo zde nalezla i expozice cihlářství. Ve dvoře je vystavena stará zemědělská technika a funkční replika slovenských pícek, ve které se při jarních slavnostech pečou koláče, chléb, langoše i bramboráky. A když už budete v Senetářově, zajděte se podívat ke kostelu ve tvaru lodě. Je jediným kostelem, který byl za normalizace v Československu postaven.

Větrný mlýn Rudice

Kdo by si pomyslel, že se v budově větrného mlýna dozví i něco jiného, než historii mlynářského řemesla... V Rudici vás čekají ty pravé poklady z Moravského krasu - rudické geody, krásné krystalické formy barevných odrůd křemene. Seznámí vás zde také s historií speleologie a hornictví, ve zdejším 3D kině si prohlédnete film o podzemních prostorách Rudického propadání, druhého nejdelšího jeskynního systému u nás, který se nachází přímo pod obcí. Od průvodce si nechte povyprávět historku o oběšené koze a ve venkovním geoparku objevujte historii regionu skrytou v kamenech.

Zřícenina, propadání Holštejn

Návštěvu Holštejna určitě nesmíte vynechat! Pod vysokým skalním masivem, na kterém se dodnes nachází zřícenina hradu Holštejna, najdete jeskyni Hladomornu. Jak už její název napovídá, v minulosti opravdu sloužila jako hradní hladomorna, kam z nádvoří hradu házeli provinilce.  Dnes do jeskyně můžete vstoupit na vlastní nebezpečí a při světle baterky obdivovat její dóm, vysoký okolo 17 metrů. Na vrcholu vápencového ostrohu najdete zbytky zdí i hradeb a potěší vás krásný výhled na rozkvetlé holštejnské louky. Mezi obrovskými balvany v údolí pod hradem mizí vody potoka Bílá voda pod zem v nejmohutnějším ponoru Moravského krasu v propadání Nová Rasovna. Jeskyně je totiž součástí Amatérské jeskyně, nejdelšího jeskynního systému v ČR.

Tipy na výlety srdcem Moravského krasu

bottom of page