top of page
s3

Neobyčejný půvab Boskovic

Boskovice jsou známé svou zachovalou židovskou čtvrtí, empírovým zámkem a hradem. V nedalekém westernovém městečku si najde své milovník divokého Západu. Svahy Drahanské vrchoviny se začínají zvedat hned za městem ke Kořenci a kdo chce,  vypraví se na samotný vrcholek Drahanské vrchoviny v nadmořské výšce 735 m.

Výběr toho nejlepšího, co vás čeká

Westernové městečko

Pojďte se vrátit do mládí, do dob, kdy dětským hrám vévodily příběhy o hrdinské odvaze, dobrodružstvích i přátelství indiánského náčelníka a jeho bílého bratra... Pamatujete na Vinnetoua a Old Shatterhanda? Právě s nimi se můžete potkat i dnes ve Westernovém městečku v Boskovicích. V areálu bývalého pískovcového lomu ožívá autentická atmosféra divokého západu již od roku 1994 a celodenní program zcela pohltí děti i dospělé. Nahlédněte do života indiánské vesnice, vyzkoušejte tradiční metody rýžování zlata a dobře se kryjte, až v městečku vypukne přestřelka mezi bandity. Vrcholem návštěvy pak bude bezesporu setkání s Vinnetouem ve velkolepém výpravném představení inscenovaném pod širým nebem.

Löw-Beerovy vily ve Svitávce

Že vám jméno Löw-Beer zní povědomě? Greta Löw-Beerová, provdaná Tugendhatová, společně se svým manželem Fritzem nechala postavit brněnskou vilu Tugendhat, dnešní památku UNESCO. Rodina židovských německých průmyslníků Löw-Beerů se na přelomu 19. a 20. století výrazně podílela na rozvoji textilního průmyslu na Moravě. Vybudovali také několik reprezentačních vil, z nichž dvě se nachází právě ve Svitávce, kde rodina nějaký čas žila. Velká vila je stavbou téměř zámeckého charakteru s barokními a klasicistními prvky, malá vila pak půvabným příměstským letohrádkem.

Boskovické stezky

Zbrusu nový Sportpark v Boskovicích je ideálním místem pro všechny zájemce o terénní cyklistiku. Jednosměrné singletrailové stezky o délce téměř 10 km jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a zabaví se zde jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci. Úplní začátečníci si mohou nejdříve vyzkoušet jízdu přes terénní boule na pumptracku. Poskytnou vám zde zázemí, prodají občerstvení, půjčí mapky i kolo. Teď už stačí jen šlápnout do pedálů!

Kořenec Golf & Ski Resort

V blízkosti Moravského krasu, uprostřed přírodního parku Řehořkovo Kořenecko, najdete golfový ráj na zemi. Osmnáctijamkové hřiště na Kořenci vyniká především zasazením do přírody s čistým ovzduším, členitým terénem a nebývalým rozhledem na malebnou scenérii Českomoravské vysočiny. Golfisté jistě ocení krytý driving range s travnatými odpališti, putting a chipping green, cvičné bankry i stylovou klubovnu s veškerým zázemím. Pokud bez golfu nemůžete žít, můžete se zde i ubytovat! V zimních měsících se z hřiště stává běžkařský okruh napojený na téměř 60 km udržovaných tras na Drahanské vrchovině.

Židovské město

Židovská čtvrť v Boskovicích patří mezi nejvýznamnější střediska židovského osídlení u nás. Historie bývalého židovského ghetta je plná tragických událostí - zažila požáry, morovou nákazu i deportaci části obyvatelstva do koncentračních táborů. Památkovou rezervaci najdete v těsné blízkosti centra Boskovic, je plná malebných uliček s pestrobarevnými fasádami i tajemnými zákoutími. Naproti hlavní synagoze byla objevena vzácná rituální lázeň mikve, v dlažbě zdejších ulic zlatě svítí několikero stolpersteinů - kamenů zmizelých. V jihozápadní části města, stranou od všeho dění, najdete posvátný klid židovského hřbitova, třetího největšího v republice. V informačním centru si objednejte prohlídku čtvrti, místní průvodkyně je studnicí vědění!

Zámek Boskovice

Empírový skvost Moravy! Jinak nemůžeme nazvat tento zámek, který si ve svých interiérech i exteriérech zachoval krásnou čistotu empírového slohu. Již vestibul vás uvítá mohutným trojramenným schodištěm a toskánskými sloupy.  V interiérech vyniká zejména taneční sál a množství předmětů denní potřeby určených dětem. Dnešní majitelé, hraběcí rodina Mensdorff-Pouilly, obývá horní patro zámku, a pokud budete mít štěstí, k vaší prohlídce se připojí. K zámku patří i udržovaný park a zámecký skleník, kde se konají mnohé kulturní a společenské akce.

Muzeum Kořenec

Muzeum Kořenec představuje cestu zpět do života, práce a historie našich předků. V bývalé zemědělské usedlosti je umístěna expozice kořeneckého kroje i místních národopisných souborů Kořeňák a Kořeňáček, nositelů folklórních tradic Kořence. V dalších dvou místnostech se seznámíte se zapomenutými řemesly a jejich pracovními postupy, s běžným životem na vesnici. Poznáte, v jakých světnicích žili naši předkové a jak vypadala černá kuchyně. Ve dvoře najdete originální mlátičky, fukary, koňské sáně či zemědělské povozy. Nechybí ani ruční hasičská stříkačka z roku 1895.

Koupaliště Červenka

Vyřádili jste se v boskovickém Sportparku a hledáte osvěžení? Nemusíte daleko, zamiřte na koupaliště Červenka do Boskovic. Moderní areál disponuje jak rekreačním, tak plaveckým bazénem a množstvím atrakcí i dvouúrovňovým bazénem pro děti. Vyzkoušejte tobogán i čtyřproudovou skluzavku, nechte se hýčkat na masážních lavicích. A kdo ještě neměl sportu dost, může si vypůjčit sportovní vybavení a zahrát si třeba pétanque, badminton nebo plážový volejbal.

Hrad Boskovice

Romantická zřícenina goticko-renesančního hradu shlíží z kopce na Boskovice a malebnou okolní krajinu již od 13. století. Původně patřil pánům z Boskovic, kteří městu dali jméno i erb se sedmizubým hřebenem. Patříval pánům z Kunštátu, Ederům, rytířům ze Zástřizl i Dietrichsteinům a prošel několika stavebními úpravami. Dnes patří rodu Mensdorff-Pouilly a dochovalo se z něj mohutné torzo hradního paláce a především 26 metrů hluboká hradní studna poháněná šlapacím kolem. Jinou takovou u nás nenajdete!

Synagoga Boskovice

Synagogy stály v Boskovicích původně tři, dnes už stojí pouze synagoga maior. Byla postavena v roce 1639 a prošla několika přestavbami. Dnešní podobu získala po celkové rekonstrukci v roce 2001. Již na první pohled vás zaujme bohatá a mimořádně hodnotná dekorativní výmalba klenby a stěn, kterou tvoří hebrejské liturgické texty. Interiérová výstava vás seznámí s historií židovského obyvatelstva v Boskovicích. Tajemnou a magickou atmosféru synagogy si nejlépe vychutnáte při některém z koncertů, které se zde občas konají.

Rybník Suchý

Vzhůru k vodním radovánkám! Rekreační oblast v obci Suchý má všechno, co si od léta můžete přát: koupání v rybníce s vyhlášenou kvalitou vody během celé letní sezony, travnaté udržované pláže s bohatou nabídkou občerstvení, písčité břehy u pláží, půjčovnu loděk i tobogán. Okolní lesy Drahanské vrchoviny jsou plné nejen hub, ale také cyklostezek a krásných výhledů do krajiny. Můžete se zde ubytovat v několika chatových oblastech, bungalovech či jen tak pod stanem. Nicméně neváhejte se sem vydat v i zimě - protože Suchý leží v nadmořské výšce 660 metrů nad mořem, jsou zde vynikající podmínky pro běžecké lyžování.

Muzeum regionu Boskovicka

Sídlí v hraběcí rezidenci na Hradní ulici a v pěti výstavních a dvou prezentačních sálech vám představí město Boskovice a region Boskovicka jako nikdo jiný! Expozice zaujmou návštěvníky všech věkových kategorií. Můžete si vyzkoušet poznávání přírodnin pohmatem, tvarování nádob v pravěku, mletí na kamenném žernovu, tepání měděných drátků nebo písařské techniky středověku. Děti určitě potěší expozice k pohádkám a pověstem Boskovicka, kde jim hodní rodiče jistě zahrají loutkové divadlo. Za zmínku jistě stojí i sbírka historických a funkčních šicích strojů Minerva nebo expozice zemědělských strojů.

Tipy na výlety Boskovickem

bottom of page