MORAVSKÝ KRAS
Musíte vidět, můžete si zamilovat.
![]() |
---|
Boskovickou brázdou
Kdo se nebojí šlápnout do pedálů, může navštívit v jednom dni hned tři zámky, dvě rozhledny a ještě se stavit v pivovaru! Projeďte se zvlněnou krajinou Boskovické brázdy, které dominují kopce Malého a Velkého Chlumu a nechte se okouzlit krásou našich zámků!
28 km
Trasa výletu
Kdo se nebojí šlápnout do pedálů, může navštívit hned tři zámky v jednom dni - a ještě se cestou stavit v pivovaru a nakoupit si něco na doma. Pro pěší by to byl docela dlouhý výlet - ale zase není problém si ho zkrátit.
Trasa začíná v Doubravici nad Svitavou, kam vás i s koly dopraví vlak z Brna. První zastávkou je kopec Malý Chlum (na mapě bod 2), na kterém si můžete z rozhledny prohlédnout širé okolí. Pokud vám nevadí trochu si zajít, pod nedalekým Velkým Chlumem je u zelené turistické značky pískovcové sousoší husitských bojovníků a další reliéfy z roku 1927. Dále vás cyklostezka dovede do Krhova (na benzince tu mají vyhlášené burgery) a potom pod mostem nedokončené (tzv. Hitlerovy) dálnice až do Lysic (na mapě bod 3). Tady si oddechnete v nádherném zámeckém parku s kolonádou.
Stočte řidítka k jihu a zamiřte k obci Býkovice. Na jejím konci můžete navštívit zrekonstruovaný mlýn ze 16. století s vodním kolem (na mapě bod 4). Tady se můžete i osvěžit a posilnit na další cestu, na cyklisty jsou tu připraveni.
Čeká vás pořádný výšlap, ale před ním si ještě můžete oddechnout u trojice krásných rybníků (na mapě bod 5). Další zastávkou je rozhledna u Žernovníku (na mapě bod 6), kde vás čeká opravdu krásný výhled.
Odtud už to bude pořádný sešup do Černé Hory (na mapě bod 6), kde kde si můžete prohlédnout nádvoří zámku a křížovou cestu na druhé straně kopce. A samozřejmě navštívit pivovar s restaurací a muzeem.
Do cíle už to není daleko. Údolí vás podél říčky Býkovky dovede až do Rájce-Jestřebí. Ale než naložíte kola na vlak zpátky, stavte se ještě na místní zámek nebo alespoň do zámeckého parku. Stojí to za to.
Cestou uvidíte
Zámek Lysice
Elegantní zámek v barokním stylu, pravý skvost jižní Moravy. Romantická stavba s bílou fasádou stojí na místě renesanční vodní tvrze a pyšní se bohatě zařízenými interiéry. Nahlédněte do životního stylu přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic, prozkoumejte bohaté sbírky nábytku, skla, porcelánu, obrazů i vzácnou sbírku zbraní a nechte se okouzlit krásou jejich reprezentačních komnat. Vžijte se do role hrabat a hraběnek a vydejte se na odpolední procházku na krytou promenádní kolonádu v zámeckých zahradách, která je přístupná od června do září.
Pivovar Černá Hora
První zmínka o černohorském pivě pochází z roku 1298, což z Pivovaru Černá Hora dělá nejstarší pivovar na Moravě. Má dlouholetou historii vaření piva z kvalitních surovin, tradičním dvourmutovým způsobem. Pivo kvasí v otevřených spilkách a leží v ležáckých tancích. Do těchto prostor se můžete podívat v rámci exkurze, jejíž součástí je i ochutnávka piva. A pokud ani po návštěvě pivovaru nebudete mít piva dost, určitě navštivte i muzeum pivovarnictví – nachází se ve sklepních prostorách vedlejšího hotelu Sladovna. Nabízí pohled do historie výroby, uchovávání i konzumace zlatavého moku od dávných časů až po současnost.
Pštrosí farma Doubravice nad Svitavou
Poznejte fascinující svět největších ptáků světa! Na okraji Moravského krasu na místních pastvinách v Doubravici nad Svitavou hodují pštrosi afričtí, nandu pampový a emu hnědý. Těmto exotickým ptákům dělají na farmě společnost kozy a ovečky. Na prohlídce vás zahrnou informacemi o životě a chovu pštrosů, můžete ochutnat pštrosí produkty a v místním obchůdku koupit třeba vějíř nebo prachovku z pštrosího peří. Výrobky z pštrosího masa jsou tak delikátní a všestranně využitelné v kuchyni, že získaly ocenění regionálního produktu Moravského krasu.
Zámek Rájec nad Svitavou
Přesuňme se do Francie, do doby Ludvíka XVI. Právě architekturou této doby se nechali inspirovat Salmové, když na místě původního renesančního zámku vystavěli klasicistní zámek francouzského stylu s přepychově vybavenými interiéry. Prostorné sály zdobí obrazová sbírka rodu Salmů, ve které převládají obrazy holandských a vlámských mistrů. Známá je rozsáhlá empírová knihovna s více než 60 000 svazky. Rájec je znám také jako město jiřin a kamélií, které se pěstují právě ve zdejším zámeckém zahradnictví. Tradicí se tu staly každoroční výstavy květin v půvabném prostředí zámeckých interiérů. Květy kamélií na konci února a jiřin na sklonku léta.
Rozhledna Žernovník
Rozhledna u Žernovníka stojí od srpna 2014 na návrší „Na Skalkách“ v nadmořské výšce 440 metrů. Rozhledna je dřevěná, šestiboká s volně přístupným vyhlídkovým ochozem, na který vystoupáte po 64 schodech. Jsou z ní nádherné výhledy na Boskovickou brázdu, zámek v Černé Hoře a za příznivého počasí na Pálavu a Jeseníky. Malý tip pro fotografy - západy slunce jsou zde prostě úchvatné!
Porčův mlýn
Moravský vodní mlýn, kde se dobře hoduje a sladce spí... A nejen to! Ve mlýně z 16. století můžete zažít skutečný provoz mlýnice, vidět mlynářovu světnici i moučnici a umlít si vlastní mouku. Dominantou stavby je čtyřmetrové mlýnské kolo. V blízkém rybníce můžete s povolenkou chytat ryby a pokud se vám zadaří, rybu vám místní krčma připraví přímo na talíř. Ubytovat se můžete ve třech rustikálních pokojích a usínat zde za klapotu mlýnského kola...
Rozhledna Malý Chlum
Dle dávné pověsti se prý vsadila čarodějnice s čertem, kdo za noc nanosí větší kopec písku. Čert tehdy prohrál a po sázce zbyly dva kopce Malý a Velký Chlum, které jsou dominantou naší oblasti. Na vrcholu Malého Chlumu vás čeká stejnojmenná rozhledna, která od srpna 2005 nabízí výhledy do širokého okolí – uvidíte odsud například Blansko, Rájec či boskovický hrad. Za dobré viditelnosti je možné spatřit ale i Praděd v Jeseníkách, Králický Sněžník nebo Orlické Hory. Na úpatí Velkého Chlumu podél zelené turistické trasy najdete v lese monumentální pískovcové sousoší husitských bojovníků Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého. Jejich autorem je amatérský sochař z nedalekého Bořitova Stanislav Rolínek, který je vytvořil již v roce 1927.