top of page

Halasův kraj

Projděte se místy, které tak miloval básník František Halas, místy protkanými českou historií. Potkáte se zde s Blanickými rytíři a navštívíte zámek, kde své mládí strávil český král Jiří z Poděbrad.

8-18 km

Trasa výletu

Tento výlet začíná v Letovicích pod zámkem. Pokud pojedete vlakem, dejte pozor, ať vystoupíte na stanici Letovice zastávka. Z města byste to měli o kus delší.

Pokud vás láká místní
zámek nebo třeba zámecký park, můžete výlet zahájit jejich návštěvou. U vlakové zastávka naleznete modrou turistickou značku, která vás zavede do lesů přírodního parku Halasova Kunštátska. Přes obec Nýrov se dostanete až ke kopci s krásným názvem Milenka. V jeho úpatí naleznete známou jeskyni Blanických rytířů (na mapě bod 2) a v ní sochy vytesané z pískovce. Před vstupem také můžete vidět boty T. G. Masaryka - zbytek obří sochy, která byla bohužel zničena za války. Před jeskyní se také nachází smyslová zahrada a na kopci nad nimi Burianova rozhledna.

Až se vynadíváte (a ostatní smysly uspokojíte) čeká vás cesta do nedalekého
Kunštátu. Cestou se pozorně rozhlížejte - místní tradiční keramika je k vidění v nejedné zahradě kolem. V Kunštátě doporučujeme navštívit místní zámek, zámeckou oboru nebo třeba neobvyklý psí hřbitov (na mapě bod 3).

Kdybyste už byli zážitky přehlceni, můžete se odtud dopravit domů. Lesy Halasova Kunštátska, které vás čekají dále po zelené značce, ale stojí za vidění. Přestože se na nich bohužel podepsal kůrovec…

Dojdete až do poklidného údolí potoku Sebránek (na mapě bod 4), odkud můžete zajít na nedaleký
partyzánský památník. Cesta však pokračuje po žluté až do obce Sebranice (na mapě bod 5), kde vás třeba zaujme bývalá rychta z poloviny 18. století, která ční do výšky na šestici trámů.

Žlutá vás dovede až do cíle vaší cesty - do Svitávky. Tady se můžete mimo jiné pokochat
krásnými secesními vilami, které si tu nechali postavit průmyslníci z rodiny Löw-Beerů.

Cestou uvidíte

Jeskyně Blanických rytířů a Burianova rozhledna

Tak trochu jiná jeskyně se nachází v Rudce u Kunštátu. Je umělá, vytesaná v pískovci a zdobí ji sochy blanických rytířů v čele se svatým Václavem, stojícím v čele spících rytířů. Vstup do jeskyně hlídá mohutný lev. Toto monumentální dílo vytvořil amatérský sochař Stanislav Rolínek, který zde začal tvořit v roce 1928. Jeho prvním dílem byla čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka, v té době největší v Evropě. Dnes z ní zbyly pouze boty. V areálu jeskyně prozkoumejte smyslovou zahradu a pohlédněte na Kunštátsko z Burianovy rozhledny, která stojí na kopci Milenka nad jeskyní.

Löw-Beerovy vily ve Svitávce

Že vám jméno Löw-Beer zní povědomě? Greta Löw-Beerová, provdaná Tugendhatová, společně se svým manželem Fritzem nechala postavit brněnskou vilu Tugendhat, dnešní památku UNESCO. Rodina židovských německých průmyslníků Löw-Beerů se na přelomu 19. a 20. století výrazně podílela na rozvoji textilního průmyslu na Moravě. Vybudovali také několik reprezentačních vil, z nichž dvě se nachází právě ve Svitávce, kde rodina nějaký čas žila. Velká vila je stavbou téměř zámeckého charakteru s barokními a klasicistními prvky, malá vila pak půvabným příměstským letohrádkem.

Zámek Kunštát

Majestátný areál renesančního a barokního kunštátského zámku stojí od poloviny 13. století v místě jednoho z nejstarších moravských hradů. Jeho jméno je spjato především s jediným voleným českým králem z řad šlechty – Jiřím z Kunštátu a z Poděbrad. Hrad byl do roku 1520 rodovým sídlem pánů z Kunštátu, a český král Jiřík zde v mládí často pobýval. Zámecké interiéry seznamují návštěvníky s kulturou bydlení posledních šlechtických majitelů. Zámek je obklopen parkem zřízeným v 17. století, jehož součástí je ojedinělý psí hřbitov založený na konci 19. století.

Zámek Letovice

Chcete se stát svědky rekonstrukce zámku? Nahlédnout do původních hradních místností, kterých se nedotkla ruka restaurátora? Letovický zámek se v rukou současného majitele postupně mění ze zanedbané ruiny ve výstavní objekt hodný šlechtických rodů. Prohlídku zámku můžete absolvovat bez průvodce a projít si zámek od hladomorny až po půdu. Můžete zde strávit i noc - buď v romantickém zámeckém apartmá hraběnky Edity nebo na seně v hradní hladomorně. V zámeckém parku se ve středověku pěstoval chmel pro místní pivovar, kvetly v něm ovocné stromy a nakonec byl upraven do současného anglického stylu. A víte, že zde na zámku byl do češtiny přeložen Marco Polův cestopis Milion?

bottom of page