top of page

Za historií

Zapomeňte na nudné letopočty! Nechte promlouvat staleté zdi a naslouchejte dávným příběhům. V muzeích vám navíc rádi přiblíží zdejší zajímavé dějiny.

Výběr toho nejlepšího, co vás čeká

Muzeum města Letovice

Seznamte se s historií města Letovice v místním muzeu! V budově bývalé Faberovy továrny prozkoumejte expozici o nejstarší průmyslově vyráběné krajce v České republice. Nahlédnete i do prvorepublikového koloniálu a od jara 2024 nezapomeňte ukázat (nejenom) dětem expozici Loutek a maňásků.

Zámek Lysice

Elegantní zámek v barokním stylu, pravý skvost jižní Moravy. Romantická stavba s bílou fasádou stojí na místě renesanční vodní tvrze a pyšní se bohatě zařízenými interiéry. Nahlédněte do životního stylu přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic, prozkoumejte bohaté sbírky nábytku, skla, porcelánu, obrazů i vzácnou sbírku zbraní a nechte se okouzlit krásou jejich reprezentačních komnat. Vžijte se do role hrabat a hraběnek a vydejte se na odpolední procházku na krytou promenádní kolonádu v zámeckých zahradách, která je přístupná od června do září.

Zámek Kunštát

Majestátný areál renesančního a barokního kunštátského zámku stojí od poloviny 13. století v místě jednoho z nejstarších moravských hradů. Jeho jméno je spjato především s jediným voleným českým králem z řad šlechty – Jiřím z Kunštátu a z Poděbrad. Hrad byl do roku 1520 rodovým sídlem pánů z Kunštátu, a český král Jiřík zde v mládí často pobýval. Zámecké interiéry seznamují návštěvníky s kulturou bydlení posledních šlechtických majitelů. Zámek je obklopen parkem zřízeným v 17. století, jehož součástí je ojedinělý psí hřbitov založený na konci 19. století.

Židovské město

Židovská čtvrť v Boskovicích patří mezi nejvýznamnější střediska židovského osídlení u nás. Historie bývalého židovského ghetta je plná tragických událostí - zažila požáry, morovou nákazu i deportaci části obyvatelstva do koncentračních táborů. Památkovou rezervaci najdete v těsné blízkosti centra Boskovic, je plná malebných uliček s pestrobarevnými fasádami i tajemnými zákoutími. Naproti hlavní synagoze byla objevena vzácná rituální lázeň mikve, v dlažbě zdejších ulic zlatě svítí několikero stolpersteinů - kamenů zmizelých. V jihozápadní části města, stranou od všeho dění, najdete posvátný klid židovského hřbitova, třetího největšího v republice. V informačním centru si objednejte prohlídku čtvrti, místní průvodkyně je studnicí vědění!

Muzeum regionu Boskovicka

Sídlí v hraběcí rezidenci na Hradní ulici a v pěti výstavních a dvou prezentačních sálech vám představí město Boskovice a region Boskovicka jako nikdo jiný! Expozice zaujmou návštěvníky všech věkových kategorií. Můžete si vyzkoušet poznávání přírodnin pohmatem, tvarování nádob v pravěku, mletí na kamenném žernovu, tepání měděných drátků nebo písařské techniky středověku. Děti určitě potěší expozice k pohádkám a pověstem Boskovicka, kde jim hodní rodiče jistě zahrají loutkové divadlo. Za zmínku jistě stojí i sbírka historických a funkčních šicích strojů Minerva nebo expozice zemědělských strojů.

Zřícenina Holštejn a propadání

Návštěvu Holštejna určitě nesmíte vynechat! Pod vysokým skalním masivem, na kterém se dodnes nachází zřícenina hradu Holštejna, najdete jeskyni Hladomornu. Jak už její název napovídá, v minulosti opravdu sloužila jako hradní hladomorna, kam z nádvoří hradu házeli provinilce.  Dnes do jeskyně můžete vstoupit na vlastní nebezpečí a při světle baterky obdivovat její dóm, vysoký okolo 17 metrů. Na vrcholu vápencového ostrohu najdete zbytky zdí i hradeb a potěší vás krásný výhled na rozkvetlé holštejnské louky. Mezi obrovskými balvany v údolí pod hradem mizí vody potoka Bílá voda pod zem v nejmohutnějším ponoru Moravského krasu v propadání Nová Rasovna. Jeskyně je totiž součástí Amatérské jeskyně, nejdelšího jeskynního systému v ČR.

Otevírací doba a vstupné

Zámek Blansko a Muzeum Blanenska

Bývalé letní sídlo šlechtického rodu Salmů najdete uprostřed zámeckého parku v samotném středu města Blanska. Muzeum Blanenska, které v budově renesančního zámku dnes sídlí, představuje svým návštěvníkům regionální historii a své expozice zaměřilo především na rodiny s dětmi. V interaktivní expozici Časoprostor pro hrátky s historií si děti mohou vyzkoušet práci archeologa, kouzelné zrcadlo je oblékne do historických šatů a po celé trase prohlídky je čekají tajné schránky s hádankami. Dospělí se zde seznámí s blanenskou uměleckou litinou nebo historií objevů v Moravském krasu. První poschodí ukrývá několik historických salonů s vyřezávanými kazetovými stropy a expozici tradičního bydlení, která návštěvníky přenese do kuchyní a domovů jejich babiček.

Muzeum včelařství

Co myslíte, kolik má včela očí? Jak vzniká med? A spí včela v noci? Odpovědi na tyto otázky dostanete v Muzeu včelařství ve Veselici. Místní nadšení včelaři shromáždili včelařské nástroje a nářadí, které jejich rodiny používaly po desetiletí. Najdete zde medomety, staré úly, vařáky na med - vše krásně vonící medem a historií. Poznáte zajímavosti ze života včel a ochutnáte med i medovinu z Moravského krasu. Návštěvu muzea můžete spojit s výšlapem na blízkou rozhlednu Podvrší, která nabízí úchvatné rozhledy po krajině, ze které  pochází zdejší vynikající med.

Zámek Letovice

Chcete se stát svědky rekonstrukce zámku? Nahlédnout do původních hradních místností, kterých se nedotkla ruka restaurátora? Letovický zámek se v rukou současného majitele postupně mění ze zanedbané ruiny ve výstavní objekt hodný šlechtických rodů. Prohlídku zámku můžete absolvovat bez průvodce a projít si zámek od hladomorny až po půdu. Můžete zde strávit i noc - buď v romantickém zámeckém apartmá hraběnky Edity nebo na seně v hradní hladomorně. V zámeckém parku se ve středověku pěstoval chmel pro místní pivovar, kvetly v něm ovocné stromy a nakonec byl upraven do současného anglického stylu. A víte, že zde na zámku byl do češtiny přeložen Marco Polův cestopis Milion?

Synagoga Boskovice

Synagogy stály v Boskovicích původně tři, dnes už stojí pouze synagoga maior. Byla postavena v roce 1639 a prošla několika přestavbami. Dnešní podobu získala po celkové rekonstrukci v roce 2001. Již na první pohled vás zaujme bohatá a mimořádně hodnotná dekorativní výmalba klenby a stěn, kterou tvoří hebrejské liturgické texty. Interiérová výstava vás seznámí s historií židovského obyvatelstva v Boskovicích. Tajemnou a magickou atmosféru synagogy si nejlépe vychutnáte při některém z koncertů, které se zde občas konají.

Muzeum Kořenec

Muzeum Kořenec představuje cestu zpět do života, práce a historie našich předků. V bývalé zemědělské usedlosti je umístěna expozice kořeneckého kroje i místních národopisných souborů Kořeňák a Kořeňáček, nositelů folklórních tradic Kořence. V dalších dvou místnostech se seznámíte se zapomenutými řemesly a jejich pracovními postupy, s běžným životem na vesnici. Poznáte, v jakých světnicích žili naši předkové a jak vypadala černá kuchyně. Ve dvoře najdete originální mlátičky, fukary, koňské sáně či zemědělské povozy. Nechybí ani ruční hasičská stříkačka z roku 1895.

Nový hrad u Olomučan

Uprostřed lesů nad údolím řeky Svitavy se vypíná kamenný Nový hrad. Postavili ho na konci 15. století bratři Černohorští z Boskovic jako náhradu za nedaleký zbořený Starý hrad. Hrad chránil důležitou stezku z Brna do Blanska, ale v dobách švédské války ho téměř bez boje dobilo švédské vojsko. Jedna z pověstí praví, že se tak stalo díky zradě olomučanského občana, který nechal otevřít bránu, ale další viní spíše nepříliš obezřetnou ostrahu hradu, která místo hlídání hrála kostky. Tak jako tak, dnes je brána otevřena zcela dobrovolně a hrad vítá návštěvníky.

Zámek Boskovice

Empírový skvost Moravy! Jinak nemůžeme nazvat tento zámek, který si ve svých interiérech i exteriérech zachoval krásnou čistotu empírového slohu. Již vestibul vás uvítá mohutným trojramenným schodištěm a toskánskými sloupy.  V interiérech vyniká zejména taneční sál a množství předmětů denní potřeby určených dětem. Dnešní majitelé, hraběcí rodina Mensdorff-Pouilly, obývá horní patro zámku, a pokud budete mít štěstí, k vaší prohlídce se připojí. K zámku patří i udržovaný park a zámecký skleník, kde se konají mnohé kulturní a společenské akce.

Zámek Velké Opatovice

Zámek ve Velkých Opatovicích je velkou architektonickou skládankou. Barokní zámek na místě původní gotické tvrze prošel i secesními úpravami a ve 20. století bylo vyhořelé jihozápadní křídlo přestavěno v duchu unikátního moderního baroka podle projektu architekta Zdeňka Fránka. V těchto fascinujících architektonických prostorách se skrývají expozice Moravského kartografického centra, které se zaměřuje na historický vývoj kartografie a tvorbu map na území Čech a Moravy. Ústředním výstavním prvkem je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska, která zabírá plochu cca 100 m2.

Zámek Rájec nad Svitavou

Přesuňme se do Francie, do doby Ludvíka XVI. Právě architekturou této doby se nechali inspirovat Salmové, když na místě původního renesančního zámku vystavěli klasicistní zámek francouzského stylu s přepychově vybavenými interiéry. Prostorné sály zdobí obrazová sbírka rodu Salmů, ve které převládají obrazy holandských a vlámských mistrů. Známá je rozsáhlá empírová knihovna s více než 60 000 svazky. Rájec je znám také jako město jiřin a kamélií, které se pěstují právě ve zdejším zámeckém zahradnictví. Tradicí se tu staly každoroční výstavy květin v půvabném prostředí zámeckých interiérů. Květy kamélií na konci února a jiřin na sklonku léta.

Hrad Boskovice

Romantická zřícenina goticko-renesančního hradu shlíží z kopce na Boskovice a malebnou okolní krajinu již od 13. století. Původně patřil pánům z Boskovic, kteří městu dali jméno i erb se sedmizubým hřebenem. Patříval pánům z Kunštátu, Ederům, rytířům ze Zástřizl i Dietrichsteinům a prošel několika stavebními úpravami. Dnes patří rodu Mensdorff-Pouilly a dochovalo se z něj mohutné torzo hradního paláce a především 26 metrů hluboká hradní studna poháněná šlapacím kolem. Jinou takovou u nás nenajdete!

Löw-Beerovy vily ve Svitávce

Že vám jméno Löw-Beer zní povědomě? Greta Löw-Beerová, provdaná Tugendhatová, společně se svým manželem Fritzem nechala postavit brněnskou vilu Tugendhat, dnešní památku UNESCO. Rodina židovských německých průmyslníků Löw-Beerů se na přelomu 19. a 20. století výrazně podílela na rozvoji textilního průmyslu na Moravě. Vybudovali také několik reprezentačních vil, z nichž dvě se nachází právě ve Svitávce, kde rodina nějaký čas žila. Velká vila je stavbou téměř zámeckého charakteru s barokními a klasicistními prvky, malá vila pak půvabným příměstským letohrádkem.

Muzeum a skanzen Horní Smržov

Jak vypadá povříslo nebo jak se vyrábělo máslo? Zjistíte v muzeu, jenž vzniklo rekonstrukcí objektu bývalé zemědělské stavby a díky práci zdejších občanů. Přeneste se do první poloviny 19. století a seznamte se se životem na vesnici. Součástí je i volně přístupný skanzen se stoletou stodolou, kamenným sklepem a unikátním malovaným včelínem z roku 1924.

bottom of page