top of page
jeskyně

Pět světoznámých jeskyní a jedna propast Moravského krasu

Miliony let voda rozpouští vápenec a vytváří tak ojedinělou chladnou krásu, rozsáhlé jeskynní systémy, tisíce křehkých krápníků, snové scenerie z kamene.

 

V Moravském krasu máme více než 1 600 jeskyní, z nichž je pět veřejně přístupných. 

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně ročně navštíví na 200 000 turistů. Vědí proč - nikde jinde v celém Česku nemohou zažít plavbu na podzemní říčce Punkvě a současně se procházet po dně Macochy. Samotná pěší prohlídková trasa měří 1 250m. Jeskyně jsou celoročně otevřeny, hned vedle je lanovka jedoucí k chatě Útulna nedaleko propasti Machocha. Od Skalního mlýna se můžete svézt ekovláčkem.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem mohutných dómů, spletitých chodeb a hlubokých propastí ve dvou patrech. Součástí prohlídky je také světově proslulá archeologická lokalita jeskyně Kůlna, pravěkého sídliště a naleziště pozůstatků neandrtálského člověka. Co ovšem v jiných jeskyních nenajdete, jsou dvě speciální prohlídkové trasy! V zimních měsících se můžete do jeskynní tmy vydat v rámci prohlídky pouze za svitu baterek, kdy vám budou dělat společnost netopýři. Hitem je ale především zážitková trasa Po stopách Nagela, kdy v jeskyni budete ve vypůjčeném overalu a s přilbou slézat žebříky, budete se plazit a brodit vodou a zažijete ten nejlepší jeskynní adrenalin!

Rudické propadání

Po návštěvě rudického mlýna nesmíte zapomenout na procházku do Rudického propadání. Projdete okolo skalního amfiteátru Kolíbky, který je nejen oblíbeným místem horolezců, ale také lokalitou, kterou si často vybírají filmaři pro natáčení pohádek. Po přírodním kořenovém schodišti pak sestoupíte do míst, kde se vody Jedovnického potoka propadají pod zem. Na povrch vyvěrají až po několikakilometrové pouti podzemím u jeskyně Býčí skála. Chladný mlžný opar z tříštící se vody a stín okolních lesů vám poskytnou příjemné osvěžení.

Jeskyně Blanických rytířů a Burianova rozhledna

Tak trochu jiná jeskyně se nachází v Rudce u Kunštátu. Je umělá, vytesaná v pískovci a zdobí ji sochy blanických rytířů v čele se svatým Václavem, stojícím v čele spících rytířů. Vstup do jeskyně hlídá mohutný lev. Toto monumentální dílo vytvořil amatérský sochař Stanislav Rolínek, který zde začal tvořit v roce 1928. Jeho prvním dílem byla čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka, v té době největší v Evropě. Dnes z ní zbyly pouze boty. V areálu jeskyně prozkoumejte smyslovou zahradu a pohlédněte na Kunštátsko z Burianovy rozhledny, která stojí na kopci Milenka nad jeskyní.

Propast Macocha

Největší propast tohoto typu v ČR i střední Evropě. Každý rodák z Moravského krasu slýchal už v dětství hrůzostrašnou pověst o maceše – jak jinak než zlé. Hodila do propasti nevlastní dítě a vzápětí skočila za ním. Dítě jako zázrakem zachránili! A za bouřlivých dnů bývá dodnes slyšet z propasti pláč naříkající macechy...  Výhled do propasti máte ze dvou můstků, horního a spodního. Z horního se budete koukat dolů z výšky 138 metrů, dolní je 92 m nad spodní částí propasti a uvidíte z něj velmi dobře na dno. A pokud se vydáte na prohlídku Punkevních jeskyní, dnem Macochy i projdete.

Jeskyně Balcarka

Punkevní jeskyně měly vyprodané vstupenky? Zajeďte si k Ostrovu u Macochy a najdete krasový poklad – jeskyni Balcarku. Téměř pětimetrový vchod je rozhodně impozantní, ale to platí i pro mimořádné bohatství krápníků a netradiční povrchové krasové jevy (závrty, škrapy) za ním. Na prohlídce Balcarky uvidíte mimo jiné Dóm zkázy a Fochův dóm – jedny z největších prostor Moravského krasu. Do turistického okruhu patří i část s muzeem, které jeskyni představuje jako domov lovců sobů a koní, generační zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jejich mláďat.

Jeskyně Pekárna

Jeskyně Pekárna dostala své jméno podle tvaru chlebové pece. Je tvořena 64 metrů dlouhou chodbou, která je téměř celá osvětlená denní světlem pronikajícím sem vysokým vstupním portálem. Jeskyně Pekárna je nejvýznačnějším sídlištěm lovců sobů z období před 12 000 až 15 000 lety. Jeskyni proslavily zejména nálezy rytin na žebrech koní, kostěné harpuny k lovu ryb, dva předměty zdobené rytinami zvířecích hlav, vyřezané ze spodních koňských čelistí, figurka Venuše z mamutoviny a mnoho jiných děl z počátku lidského věku. Sem zasadil Eduard Štorch své příběhy. Nezahrajete si také vy na lovce mamutů? K jeskyni se bez problémů dostanou i rodiny s kočárkem.

Kateřinská jeskyně

V pravém údolním svahu Suchého žlebu nedaleko Skalního mlýna se otevírá impozantní, 8 metrů vysoký vchod do Kateřinské jeskyně. Hlavní dóm je největším zpřístupněným jeskynním prostorem v České republice. Tento přírodní chrám má fantastickou akustiku - vám při návštěvě pustí průvodce úryvek z Verdiho Nabucca... Ale kromě sluchu vám bude přecházet hlavně zrak. Třeba nad jednou z nejkrásnějších scenérií Moravského krasu – tzv. Bambusovým lesíkem – desítky dlouhých tenkých stalagmitů i stalagnátů, které opravdu evokují štíhlé bambusy… Vyslechnete si také poutavou pověst o pasačce Kateřince, která v okolí jeskyně hledala ztracenou ovečku. Když vstoupila do jeskyně, zabloudila a… ale jak to dopadlo, si přijďte poslechnout sami!

Jeskyně Výpustek

Krápníků a stékající vody ve Výpustku moc nezahlédnete - jeskyni lidé přestavěli natolik, že by se v zde spokojeně zabydlel i Fantomas. Nejdříve se zde desítky let těžily fosáty, pak si zde za války nacisté zřídili tajnou podzemní továrnu na součásti leteckých motorů. A v roce 1961 byl do rozlehlé jeskynní chodby vestavěn tajný protiatomový kryt, kde sídlilo záložní vojenské velitelství. Skvělá akustika dnes umožňuje koncerty a divadelní představení, přihlaste se na adrenalinové hry i akce pro děti. A kdybyste po tom zatoužili, umí vás tu i oddat.

Byčí skála

Jeskyně, která se dostala do učebnic historie. Díky Wankelovu nálezu halštatského pohřbu ze starší doby železné (našlo se zde více než 40 koster) a malé sošce bronzového býčka se zařadila mezi naše nejvýznamnější archeologická naleziště. Jeskyně je navíc součástí druhého nejdelšího jeskynního systému u nás. Tuto tajemnou svatyni si můžete prohlédnout vždy v červnu, kdy se zde o víkendech konají dny otevřených dveří.

bottom of page