top of page
kojál

Cyklovýlet ve stínu Kojálu

Výlet vás zavede do nejvybranějších míst v srdci Moravského krasu, kterému se také někdy přezdívá Moravské Švýcarsko. Máme pro vás trasu, kde se většinu cesty povezete z kopce. Můžete totiž využít cyklobusy, které vám pomohou dostat se do výše položených míst. Ráno v Blansku naložte kolo na autobus a zamiřte do Jedovnic poznávat Moravský kras!

28km

Trasa výletu

V Jedovnicích začíná vaše cesta na břehu krásného rybníka Olšovce. Tady se nachází základna pro singletrailové stezky po okolních kopcích.

 

Pokud se však nezdržíte, směle pokračujte vstříc krasu a jeskyním. Přejedete přes hráz rybníka Budkovan (na mapě bod 2) a pak lesem po cyklostezce až do obce Senetářova (na mapě bod 3), kde můžete nahlédnout do Muzea tradičního bydlení a perleťářství, které sídlí v malebné historické usedlosti. Ve vsi také můžete vidět skvostný moderní kostel sv. Josefa. 

Odtud vás cyklostezka povede vstříc Kojálu (na mapě bod 4) - vysílači, který je vidět široko daleko, ale který zblízka vypadá ještě impozantněji. Podjedete kotvící lana a odtud už jen z kopce. Za obcí Lipovec se dostanete na krasové území. V lese objevíte ferratový a lanový park Velká dohoda v někdejším lomu (na mapě bod 5).


Sjedete do Ostrovského žlebu, jehož boky jsou lemované jeskyněmi. V Ostrově u Macochy (na mapě bod 7) vás čekají malebné výhledy, občerstvení a možnost návštěvy jeskyně Balcarka (na mapě bod 8).


Cestou z Ostrova doporučujeme přibrzdit a kochat se krásou Moravského Švýcarska. V Suchém žlebu budete mít možnost odbočit (na mapě bod 9) a skočit se mrknout na Macochu a Punkevní jeskyně, jestli jste tam ještě nebyli. Dále Suchým žlebem projedete krásnými soutěskami (na mapě bod 10) a na jeho konci naleznete Kateřinskou jeskyni (na mapě bod 11). Projedete kolem Domu přírody, následuje občerstvení na Skalním mlýně (na mapě bod 12) a návrat do Blanska. Při průjezdu Arnoštovým údolím (na mapě bod 13) na vás ještě dýchne historie místních železáren, kde se od začátku 19. století vyráběla umělecká litina celosvětového věhlasu. O tom se zase můžete dozvědět víc v Muzeu Blanenska na blanenském zámku.

Cestou uvidíte

Dům přírody

Zažijte příběh krajiny Moravského krasu, vydejte se do hluboké minulosti mezi devonské vápence a ponořte se do hlubin korálového moře, které se kdysi v této oblasti nacházelo. To vše najdete v interaktivních expozicích návštěvnického střediska Domu přírody Moravského krasu. Poznáte život jeskynních lidí, květeny i živočichů zdejších chráněných lesů. Zjistíte, jakým způsobem ovlivňuje člověk krajinu a jak naopak ovlivňuje krajina člověka. Pozvěte děti do 3D kina, nechte je prolézat plyšovou jeskyní a sestavte si s nimi puzzle krápník. Spojte jeho prohlídku s návštěvou Kateřinské jeskyně, která se od něj nachází co by vápencem dohodil.

Muzeum Blanenska

Bývalé letní sídlo šlechtického rodu Salmů najdete uprostřed zámeckého parku v samotném středu města Blanska. Muzeum Blanenska, které v budově renesančního zámku dnes sídlí, představuje svým návštěvníkům regionální historii a své expozice zaměřilo především na rodiny s dětmi. V interaktivní expozici Časoprostor pro hrátky s historií si děti mohou vyzkoušet práci archeologa, kouzelné zrcadlo je oblékne do historických šatů a po celé trase prohlídky je čekají tajné schránky s hádankami. Dospělí se zde seznámí s blanenskou uměleckou litinou nebo historií objevů v Moravském krasu. První poschodí ukrývá několik historických salonů s vyřezávanými kazetovými stropy a expozici tradičního bydlení, která návštěvníky přenese do kuchyní a domovů jejich babiček.

Propast Macocha

Největší propast tohoto typu v ČR i střední Evropě. Každý rodák z Moravského krasu slýchal už v dětství hrůzostrašnou pověst o maceše – jak jinak než zlé. Hodila do propasti nevlastní dítě a vzápětí skočila za ním. Dítě jako zázrakem zachránili! A za bouřlivých dnů bývá dodnes slyšet z propasti pláč naříkající macechy...  Výhled do propasti máte ze dvou můstků, horního a spodního. Z horního se budete koukat dolů z výšky 138 metrů, dolní je 92 m nad spodní částí propasti a uvidíte z něj velmi dobře na dno. A pokud se vydáte na prohlídku Punkevních jeskyní, dnem Macochy i projdete.

Jeskyně Balcarka

Punkevní jeskyně měly vyprodané vstupenky? Zajeďte si k Ostrovu u Macochy a najdete krasový poklad – jeskyni Balcarku. Téměř pětimetrový vchod je rozhodně impozantní, ale to platí i pro mimořádné bohatství krápníků a netradiční povrchové krasové jevy (závrty, škrapy) za ním. Na prohlídce Balcarky uvidíte mimo jiné Dóm zkázy a Fochův dóm – jedny z největších prostor Moravského krasu. Do turistického okruhu patří i část s muzeem, které jeskyni představuje jako domov lovců sobů a koní, generační zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jejich mláďat.

Muzeum tradičního bydlení a perleťářství

Chaloupka jako malovaná, chtělo by se říci při pohledu na muzeum v Senetářově. Je to zejména díky její unikátní doškové střeše, která byla typická pro hospodářské usedlosti na střední Moravě. Uvnitř najdete nejen obytné místnosti, kuchyň a světnici s dobovým vybavením, ale expozici k perleťářství, které bylo v minulosti v Senetářově hlavním průmyslem. Své místo zde nalezla i expozice cihlářství. Ve dvoře je vystavena stará zemědělská technika a funkční replika slovenských pícek, ve které se při jarních slavnostech pečou koláče, chléb, langoše i bramboráky. A když už budete v Senetářově, zajděte se podívat ke kostelu ve tvaru lodě. Je jediným kostelem, který byl za normalizace v Československu postaven.

Singletraily Jedovnice

V jedovnických lesích vznikl v minulých letech ráj pro nadšence do adrenalinové cyklistiky. Tři singletrailové okruhy o celkové délce 29 km rozproudí krev v žilách malým i velkým cyklistům. Klopené zatáčky, skoky, ale i klidové úseky na jednosměrných stezkách vinoucích se mezi stromy, kde nenarazíte na pěšího turistu a můžete si tak vychutnat zážitek z jízdy naplno. A pokud se na adrenalinový zážitek necítíte, jednoduše zpomalíte. Do lesů se vydejte ze základny v autokempu Olšovec v Jedovnicích, kde vám nejen poskytnou potřebný servis, ale i půjčí kola a výstroj.

Kateřinská jeskyně

V pravém údolním svahu Suchého žlebu nedaleko Skalního mlýna se otevírá impozantní, 8 metrů vysoký vchod do Kateřinské jeskyně. Hlavní dóm je největším zpřístupněným jeskynním prostorem v České republice. Tento přírodní chrám má fantastickou akustiku - vám při návštěvě pustí průvodce úryvek z Verdiho Nabucca... Ale kromě sluchu vám bude přecházet hlavně zrak. Třeba nad jednou z nejkrásnějších scenérií Moravského krasu – tzv. Bambusovým lesíkem – desítky dlouhých tenkých stalagmitů i stalagnátů, které opravdu evokují štíhlé bambusy… Vyslechnete si také poutavou pověst o pasačce Kateřince, která v okolí jeskyně hledala ztracenou ovečku. Když vstoupila do jeskyně, zabloudila a… ale jak to dopadlo, si přijďte poslechnout sami!

Mydlárna Mydlidědek Lažánky

Vstupte do Mydlidědkova království v Lažánkách, které už z dálky voní bylinkami, květinovými esencemi, medem a včelím voskem! V této malé rodinné firmě ručně vyrábí poctivá mýdla a svíčky už deset let. Pod pokličku tohoto řemesla zde můžete nahlédnout i vy. Sympatická paní majitelka vás dílnou provede a zasvětí do tajů výroby. Stočíte si zde vlastní svíčku ze včelího vosku a vyrobíte vlastní mýdlo. Kromě těchto voňavých zázraků zde tvoří také malované a batikované hedvábí, pohankové polštářky nebo vitráže.

Velká dohoda

Přírodní amfiteátr Velká Dohoda je tím pravým místem pro malé i velké milovníky adrenalinu! Na stěnách bývalého kamenolomu si můžete vyzkoušet skalní lezení i více než 500 metrů vyznačených ferrat v různých obtížnostech. Děti  budou nadšené z lanového parku, ve kterém, bezpečně zajištěny, otestují svoji odvahu na překážkách vysokých až 10 metrů. Vrcholem celého dobrodružného dne bude jistě jízda na lanovce, kdy se z borovice nad lomem vrhnete do třicetimetrové hloubky a zavěšeni na ocelovém laně prosvištíte nad lomem téměř padesátikilometrovou rychlostí. Veškeré vybavení vám zde půjčí a připraví vám i něco dobrého na zub.

bottom of page