top of page
Stezky 2

Na kole kolem Boskovické přehrady

Trasa ideální pro všechny milovníky klidné přírody. Zde davy turistů opravdu nepotkáte. Šlápněte do pedálů a kochejte se krásou nedotčené krajiny v okolí Boskovic a ve Vratíkovském krasu.

32 km

Trasa výletu

Tenhle výlet je hezkých pár kilometrů dlouhý, ale pro zdatného cyklistu to bude jako nic. Zvlášť, když s kolem se dá pohodlně dojet vlakem do Skalice nad Svitavou, kde trasa začíná.

První úsek vede ze Skalice do Boskovic (na mapě bod 2) - co všechno se dá vidět v
Boskovicích se do popisu tohoto výletu nevejde, ale klidne se inspirujte u výletu Starobylé Boskovice. Kousek za městem je Westernové městečko a singletrailové Boskovické stezky (na mapě bod 3). Odtud vás čeká dlouhá, klidná cesta lesem až ke kopci Mojetín a přírodní památce Horní Bělá (na mapě bod 4). Údolím potoka Bělá zamíříte zpátky na jih.

Projedete romantickou osadou Melkov (na mapě bod 5) a dále už podél přehrady k Vratíkovu. Pod Vratíkovem naleznete malý
Vratíkovský kras (na mapě bod 6) - krásné pozapomenuté místo s krásnou přírodou a zajímavými jeskyněmi.

Pak už je to kousek zpátky do Boskovic. Trasa zpět vede pod hradem
Pilským údolím (na mapě bod 7) podél starých mlýnů. Na kole to tu rychle profrčíte a jste ve Lhotě Rapotině. Ostrá zatáčka vpravo a dojedete zpátky do Skalice nad Svitavou.

Cestou uvidíte

Židovské město

Židovská čtvrť v Boskovicích patří mezi nejvýznamnější střediska židovského osídlení u nás. Historie bývalého židovského ghetta je plná tragických událostí - zažila požáry, morovou nákazu i deportaci části obyvatelstva do koncentračních táborů. Památkovou rezervaci najdete v těsné blízkosti centra Boskovic, je plná malebných uliček s pestrobarevnými fasádami i tajemnými zákoutími. Naproti hlavní synagoze byla objevena vzácná rituální lázeň mikve, v dlažbě zdejších ulic zlatě svítí několikero stolpersteinů - kamenů zmizelých. V jihozápadní části města, stranou od všeho dění, najdete posvátný klid židovského hřbitova, třetího největšího v republice. V informačním centru si objednejte prohlídku čtvrti, místní průvodkyně je studnicí vědění!

Westernové městečko

Pojďte se vrátit do mládí, do dob, kdy dětským hrám vévodily příběhy o hrdinské odvaze, dobrodružstvích i přátelství indiánského náčelníka a jeho bílého bratra... Pamatujete na Vinnetoua a Old Shatterhanda? Právě s nimi se můžete potkat i dnes ve Westernovém městečku v Boskovicích. V areálu bývalého pískovcového lomu ožívá autentická atmosféra divokého západu již od roku 1994 a celodenní program zcela pohltí děti i dospělé. Nahlédněte do života indiánské vesnice, vyzkoušejte tradiční metody rýžování zlata a dobře se kryjte, až v městečku vypukne přestřelka mezi bandity. Vrcholem návštěvy pak bude bezesporu setkání s Vinnetouem ve velkolepém výpravném představení inscenovaném pod širým nebem.

Zámek Boskovice

Empírový skvost Moravy! Jinak nemůžeme nazvat tento zámek, který si ve svých interiérech i exteriérech zachoval krásnou čistotu empírového slohu. Již vestibul vás uvítá mohutným trojramenným schodištěm a toskánskými sloupy.  V interiérech vyniká zejména taneční sál a množství předmětů denní potřeby určených dětem. Dnešní majitelé, hraběcí rodina Mensdorff-Pouilly, obývá horní patro zámku, a pokud budete mít štěstí, k vaší prohlídce se připojí. K zámku patří i udržovaný park a zámecký skleník, kde se konají mnohé kulturní a společenské akce.

Synagoga Boskovice

Synagogy stály v Boskovicích původně tři, dnes už stojí pouze synagoga maior. Byla postavena v roce 1639 a prošla několika přestavbami. Dnešní podobu získala po celkové rekonstrukci v roce 2001. Již na první pohled vás zaujme bohatá a mimořádně hodnotná dekorativní výmalba klenby a stěn, kterou tvoří hebrejské liturgické texty. Interiérová výstava vás seznámí s historií židovského obyvatelstva v Boskovicích. Tajemnou a magickou atmosféru synagogy si nejlépe vychutnáte při některém z koncertů, které se zde občas konají.

Boskovické stezky

Zbrusu nový Sportpark v Boskovicích je ideálním místem pro všechny zájemce o terénní cyklistiku. Jednosměrné singletrailové stezky o délce téměř 10 km jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a zabaví se zde jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci. Úplní začátečníci si mohou nejdříve vyzkoušet jízdu přes terénní boule na pumptracku. Poskytnou vám zde zázemí, prodají občerstvení, půjčí mapky i kolo. Teď už stačí jen šlápnout do pedálů!

Koupaliště Červenka

Vyřádili jste se v boskovickém Sportparku a hledáte osvěžení? Nemusíte daleko, zamiřte na koupaliště Červenka do Boskovic. Moderní areál disponuje jak rekreačním, tak plaveckým bazénem a množstvím atrakcí i dvouúrovňovým bazénem pro děti. Vyzkoušejte tobogán i čtyřproudovou skluzavku, nechte se hýčkat na masážních lavicích. A kdo ještě neměl sportu dost, může si vypůjčit sportovní vybavení a zahrát si třeba pétanque, badminton nebo plážový volejbal.

bottom of page