top of page
macocha 1

Za krásami (podzimu) do krasu

Jakýpak podzim v krasu? Vždyť v jeskyních plynou desetiletí bez výrazných změn, natož pak roční období! Pojďte se s námi přesvědčit, že nadzemní krasový svět je divukrásný v průběhu celého roku, ale právě v období před nástupem zimy nabízí nejbarevnější a nejdramatičtější scenérie.

3,3 km

Trasa výletu

Náš výlet začíná u Skalního mlýna. Pro cestu k Punkevním jeskyním (na mapě bod č. 2) můžete využít eko-vláček, zejména děti budou z pohupování mašinky nadšené. 

 

U Punkevních jeskyní zamávejte vyjíždějícím loďkám a pokračujte dále ke spodnímu nástupišti lanové dráhy. K dopravě na vrchol propasti Macocha můžete využít právě lanovky, nebo pokračovat po modré turistické stezce a poctivých 138m si vychutnat „na vlastní nohy“. 

 

Nyní se vám otevře dechberoucí pohled z horního můstku do jícnu propasti. Slabší povahy se sklony k závratím ocení spíš pohled z dolního můstku, který se nachází ve výšce „pouhých“ 90m nad propastí a sejde se k němu po žluté turistické stezce.

 

K nezbytné součásti každého výletu bezpochyby patří i něco dobrého na zub – můžeme jedině doporučit Chatu Macocha v blízkosti horního můstku nebo Hotel Skalní Mlýn na začátku/respektive konci našeho okruhu po krásách podzimního krasu.  

Cestou uvidíte

Propast Macocha

Největší propast tohoto typu v ČR i střední Evropě. Každý rodák z Moravského krasu slýchal už v dětství hrůzostrašnou pověst o maceše – jak jinak než zlé. Hodila do propasti nevlastní dítě a vzápětí skočila za ním. Dítě jako zázrakem zachránili! A za bouřlivých dnů bývá dodnes slyšet z propasti pláč naříkající macechy...  Výhled do propasti máte ze dvou můstků, horního a spodního. Z horního se budete koukat dolů z výšky 138 metrů, dolní je 92 m nad spodní částí propasti a uvidíte z něj velmi dobře na dno. A pokud se vydáte na prohlídku Punkevních jeskyní, dnem Macochy i projdete.

Dům přírody

Zažijte příběh krajiny Moravského krasu, vydejte se do hluboké minulosti mezi devonské vápence a ponořte se do hlubin korálového moře, které se kdysi v této oblasti nacházelo. To vše najdete v interaktivních expozicích návštěvnického střediska Domu přírody Moravského krasu. Poznáte život jeskynních lidí, květeny i živočichů zdejších chráněných lesů. Zjistíte, jakým způsobem ovlivňuje člověk krajinu a jak naopak ovlivňuje krajina člověka. Pozvěte děti do 3D kina, nechte je prolézat plyšovou jeskyní a sestavte si s nimi puzzle krápník. Spojte jeho prohlídku s návštěvou Kateřinské jeskyně, která se od něj nachází co by vápencem dohodil.

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně ročně navštíví na 200 000 turistů. Vědí proč - nikde jinde v celém Česku nemohou zažít plavbu na podzemní říčce Punkvě a současně se procházet po dně Macochy. Samotná pěší prohlídková trasa měří 1 250m. Jeskyně jsou celoročně otevřeny, hned vedle je lanovka jedoucí k chatě Útulna nedaleko propasti Machocha. Od Skalního mlýna se můžete svézt ekovláčkem.

bottom of page