top of page
IMG_5437

Sedm zámků a sedmero řemesel

Snad nikde jinde než u nás nenajdete na tak malém území sedm zámků (a několik hradů). A pokud by snad bylo krásy málo, zajeďte do Olešnice za prostou krásou tradičního řemesla. Umění modrotisku, které je součástí kulturního dědictví UNESCO, provozuje rodina Danzingerů v Olešnici už celé generace. Ještě něco? Tak třeba... obří Masarykovy boty, prehistorická mapa na mamutím klu nebo jedna mapa gigantická plastická nebo v kameni vytesaní Blaničtí rytíři.

Výběr toho nejlepšího, co vás čeká

Zámek Kunštát

Majestátný areál renesančního a barokního kunštátského zámku stojí od poloviny 13. století v místě jednoho z nejstarších moravských hradů. Jeho jméno je spjato především s jediným voleným českým králem z řad šlechty – Jiřím z Kunštátu a z Poděbrad. Hrad byl do roku 1520 rodovým sídlem pánů z Kunštátu, a český král Jiřík zde v mládí často pobýval. Zámecké interiéry seznamují návštěvníky s kulturou bydlení posledních šlechtických majitelů. Zámek je obklopen parkem zřízeným v 17. století, jehož součástí je ojedinělý psí hřbitov založený na konci 19. století.

Zámek Boskovice

Empírový skvost Moravy! Jinak nemůžeme nazvat tento zámek, který si ve svých inteiérech i exteriérech zachoval krásnou čistotu empírového slohu. Již vestibul vás uvítá mohutným trojramenným schodištěm a toskánskými sloupy. V interiérech vyniká zejména taneční sál a množství předmětů denní potřeby určených dětem. K zámku patří i udržovaný park a zámecký skleník, kde se konají mnohé kulturní a společenské akce. Dnešní majitelé, hraběcí rodina Mensdorff-Pouilly, obývá horní patro zámku a pokud budete mít štěstí, k vaší prohlídce se připojí.

Zámek Blansko

Bývalé letní sídlo šlechtického rodu Salmů najdete uprostřed zámeckého parku v samotném středu města Blanska. Muzeum Blanenska, které v budově renesančního zámku dnes sídlí, představuje svým návštěvníkům regionální historii a své expozice zaměřilo především na rodiny s dětmi. V interaktivní expozici Časoprostor pro hrátky s historií si děti mohou vyzkoušet práci archeologa, kouzelné zrcadlo je oblékne do historických šatů a po celé trase prohlídky je čekají tajné schránky s hádankami. Dospělí se zde seznámí s blanenskou uměleckou litinou nebo historií objevů v Moravském krasu. První poschodí ukrývá několik historických salonů s vyřezávanými kazetovými stropy a expozici tradičního bydlení, která návštěvníky přenese do kuchyní a domovů jejich babiček.

Rozhledna Malý Chlum

Dle dávné pověsti se prý vsadila čarodějnice s čertem, kdo za noc nanosí větší kopec písku. Čert tehdy prohrál a po sázce zbyly dva kopce Malý a Velký Chlum, které jsou dominantou naší oblasti. Na vrcholu Malého Chlumu vás čeká stejnojmenná rozhledna, která od srpna 2005 nabízí výhledy do širokého okolí – uvidíte odsud například Blansko, Rájec či boskovický hrad. Za dobré viditelnosti je možné spatřit ale i Praděd v Jeseníkách, Králický Sněžník nebo Orlické Hory. Na úpatí Velkého Chlumu podél zelené turistické trasy najdete v lese monumentální pískovcové sousoší husitských bojovníků Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého. Jejich autorem je amatérský sochař z nedalekého Bořitova Stanislav Rolínek, který je vytvořil již v roce 1927.

Rozhledna Žernovník

Rozhledna u Žernovníka stojí od srpna 2014 na návrší „Na Skalkách“ v nadmořské výšce 440 metrů. Rozhledna je dřevěná, šestiboká s volně přístupným vyhlídkovým ochozem, na který vystoupáte po 64 schodech. Jsou z ní nádherné výhledy na Boskovickou brázdu, zámek v Černé Hoře a za příznivého počasí na Pálavu a Jeseníky. Malý tip pro fotografy - západy slunce jsou zde prostě úchvatné!

Arboretum Borotín

Žádný z milovníků květin by si neměl nechat ujít návštěvu jednoho z nejkrásnějších arboret u nás. To borotínské se pyšní téměř 3000 druhy rostlin! Můžete se zde také inspirovat úpravami zahrad z různých koutů světa a obdivovat vodní stěnu a pavilon se střešní zahradou, kde bývají umístěny suché dřeviny a květiny a bylinková expozice. Nezapomeňte ani na pohyblivý vyřezávaný betlém, který je vystavený v domě u vstupu do arboreta. Pokud si chcete některou rostlinku odnést, využijte místní prodejnu nebo některou z prodejních výstav, které se zde konají několikrát do roka.

Muzeum strašidel Olešnice

Ve sklepení bývalé ledárny v Olešnici straší! Zjevují se zde strašidla známá z pohádek a pověstí Olešnicka. Možná je to tím, že sklepení ledárny bylo na začátku 19. století postaveno pod bývalým hřbitovem.  Prý zde potkáte hejkala, bludičku i polednici, v rakvi zde leží udušená nevěsta a na pranýři je pro výstrahu ostatním vystavena klevetivá žena. Najdete tu i zkamenělou svatbu! Nevěříte? Přesvědčit se můžete sami vždy v letních měsících, kdy je Muzeum strašidel otevřeno pro veřejnost.

Zámek Letovice

Chcete se stát svědky rekonstrukce zámku? Nahlédnout do původních hradních místností, kterých se nedotkla ruka restaurátora? Letovický zámek se v rukou současného majitele postupně mění ze zanedbané ruiny ve výstavní objekt hodný šlechtických rodů. Prohlídku zámku můžete absolvovat bez průvodce a projít si zámek od hladomorny až po půdu. Můžete zde strávit i noc - buď v romantickém zámeckém apartmá hraběnky Edity nebo na seně v hradní hladomorně. V zámeckém parku se ve středověku pěstoval chmel pro místní pivovar, kvetly v něm ovocné stromy a nakonec byl upraven do současného anglického stylu. A víte, že zde na zámku byl do češtiny přeložen Marco Polův cestopis Milion?

Zámek Rájec nad Svitavou

Přesuňme se do Francie, do doby Ludvíka XVI. Právě architekturou této doby se nechali inspirovat Salmové, když na místě původního renesančního zámku vystavěli klasicistní zámek francouzského stylu s přepychově vybavenými interiéry. Prostorné sály zdobí obrazová sbírka rodu Salmů, ve které převládají obrazy holandských a vlámských mistrů. Známá je rozsáhlá empírová knihovna s více než 60 000 svazky. Rájec je znám také jako město jiřin a kamélií, které se pěstují právě ve zdejším zámeckém zahradnictví. Tradicí se tu staly každoroční výstavy květin v půvabném prostředí zámeckých interiérů. Květy kamélií na konci února a jiřin na sklonku léta.

Zámek Lysice

Elegantní zámek v barokním stylu, pravý skvost jižní Moravy. Romantická stavba s bílou fasádou stojí na místě renesanční vodní tvrze a pyšní se bohatě zařízenými interiéry. Nahlédněte do životního stylu přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic, prozkoumejte bohaté sbírky nábytku, skla, porcelánu, obrazů i vzácnou sbírku zbraní a nechte se okouzlit krásou jejich reprezentačních komnat. Vžijte se do role hrabat a hraběnek a vydejte se na odpolední procházku na krytou promenádní kolonádu v zámeckých zahradách, která je přístupná od června do září.

Skiareál Hodonín u Kunštátu

Pokud hledáte zimní lyžování pro rodiny s dětmi nebo pro začátečníky, vydejte se do Hodonína u Kunštátu. Areál se nachází v nádherném prostředí v nadmořské výšce 629 m. n. m., sjezdovka o délce 550 m má převýšení 100 metrů. Na kopec vás dopraví vlek s pomou. Svah je uměle zasněžován a osvětlen po celé délce sjezdovky. Najdete zde svažitý kaskádovitý terén s klidnými zákoutími, která jsou vhodná i pro začátečníky. V areálu se nachází lyžařská a snowboardová škola, půjčovna sportovních potřeb je samozřejmostí.

Porčův mlýn

Moravský vodní mlýn, kde se dobře hoduje a sladce spí... A nejen to! Ve mlýně z 16. století můžete zažít skutečný provoz mlýnice, vidět mlynářovu světnici i moučnici a umlít si vlastní mouku. Dominantou stavby je čtyřmetrové mlýnské kolo. V blízkém rybníce můžete s povolenkou chytat ryby a pokud se vám zadaří, rybu vám místní krčma připraví přímo na talíř. Ubytovat se můžete ve třech rustikálních pokojích a usínat zde za klapotu mlýnského kola...

Pivovar Černá Hora

První zmínka o černohorském pivě pochází z roku 1298, což z Pivovaru Černá Hora dělá nejstarší pivovar na Moravě. Má dlouholetou historii vaření piva z kvalitních surovin, tradičním dvourmutovým způsobem. Pivo kvasí v otevřených spilkách a leží v ležáckých tancích. Do těchto prostor se můžete podívat v rámci exkurze, jejíž součástí je i ochutnávka piva. A pokud ani po návštěvě pivovaru nebudete mít piva dost, určitě navštivte i muzeum pivovarnictví – nachází se ve sklepních prostorách vedlejšího hotelu Sladovna. Nabízí pohled do historie výroby, uchovávání i konzumace zlatavého moku od dávných časů až po současnost.

Pštrosí farma Doubravice nad Svitavou

Poznejte fascinující svět největších ptáků světa! Na okraji Moravského krasu na místních pastvinách v Doubravici nad Svitavou hodují pštrosi afričtí, nandu pampový a emu hnědý. Těmto exotickým ptákům dělají na farmě společnost kozy a ovečky. Na prohlídce vás zahrnou informacemi o životě a chovu pštrosů, můžete ochutnat pštrosí produkty a v místním obchůdku koupit třeba vějíř nebo prachovku z pštrosího peří. Výrobky z pštrosího masa jsou tak delikátní a všestranně využitelné v kuchyni, že získaly ocenění regionálního produktu Moravského krasu.

Modrotisk Danzinger Olešnice UNESCO

Rodina Danzingerů vyrábí ve své dílně v Olešnici látky s modrotiskem již od roku 1816, barvířská tradice se v rodině traduje ale až do 16. století. Elegantní kombinace bílého vzoru na modré látce je jedním z nejstarších způsobů zdobení látek. V Olešnici dodnes vše dělají ručně a přesně podle starých receptur, pomocí vlastních historických dřevěných ručních forem nanášejí vzory na látky, které následně suší a máčí v kádích s indigovým barvivem. To vše vám rádi předvedou v rámci exkurze. Danzingerova dílna je jednou ze dvou dochovaných modrotiskových dílen u nás. Modrotisk je od roku 2018 zapsán na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Zámek Velké Opatovice

Zámek ve Velkých Opatovicích je velkou architektonickou skládankou. Barokní zámek na místě původní gotické tvrze prošel i secesními úpravami a ve 20. století bylo vyhořelé jihozápadní křídlo přestavěno v duchu unikátního moderního baroka podle projektu architekta Zdeňka Fránka. V těchto fascinujících architektonických prostorách se skrývají expozice Moravského kartografického centra, které se zaměřuje na historický vývoj kartografie a tvorbu map na území Čech a Moravy. Ústředním výstavním prvkem je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska, která zabírá plochu cca 100 m2.

Jeskyně Blanických rytířů a Burianova rozhledna

Tak trochu jiná jeskyně se nachází v Rudce u Kunštátu. Je umělá, vytesaná v pískovci a zdobí ji sochy blanických rytířů v čele se svatým Václavem, stojícím v čele spících rytířů. Vstup do jeskyně hlídá mohutný lev. Toto monumentální dílo vytvořil amatérský sochař Stanislav Rolínek, který zde začal tvořit v roce 1928. Jeho prvním dílem byla čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka, v té době největší v Evropě. Dnes z ní zbyly pouze boty. V areálu jeskyně prozkoumejte smyslovou zahradu a pohlédněte na Kunštátsko z Burianovy rozhledny, která stojí na kopci Milenka nad jeskyní.

Löw-Beerovy vily ve Svitávce

Že vám jméno Löw-Beer zní povědomě? Greta Löw-Beerová, provdaná Tugendhatová, společně se svým manželem Fritzem nechala postavit brněnskou vilu Tugendhat, dnešní památku UNESCO. Rodina židovských německých průmyslníků Löw-Beerů se na přelomu 19. a 20. století výrazně podílela na rozvoji textilního průmyslu na Moravě. Vybudovali také několik reprezentačních vil, z nichž dvě se nachází právě ve Svitávce, kde rodina nějaký čas žila. Velká vila je stavbou téměř zámeckého charakteru s barokními a klasicistními prvky, malá vila pak půvabným příměstským letohrádkem.

Ski areál Olešnice na Moravě

Lyžovačka na jižní Moravě? Ale jistě! Ski areál Olešnice se nachází na severu jižní Moravy v nadmořské výšce 550 až 660 metrů. Celý areál má rodinnou atmosféru, využít můžete dvě sjezdovky o celkové délce 1,1 kilometru a dva vleky o celkové přepravní kapacitě 1 500 osob za hodinu. Tratě jsou denně upravovány a uměle zasněžovány, organizováno je i večerní lyžování. Najdete zde také půjčovnu a servis lyží, lyžařskou školu a dětský koutek.

Resort Ohrada

Přijeďte si odpočinout od shonu všedního dne a užít si romantický víkend v přírodě a v pivních lázních Resortu Ohrada! Ponoříte se do koupele ve vířivce s tajnými pivními ingrediencemi, po které bude následovat rašelinový zábal a po celou dobu procedury neomezená konzumace piva z místního minipivovaru Ohrada. Prohlídka pivovaru s ochutnávkou určitě naladí vaše chuťové buňky, které můžete uspokojit v místní restauraci např. specialitami z hovězího masa z vlastního chovu plemene Highland a Aberdeen Angus. K nabídce přidejte hotelový bazén, projížďky na koních a čistou přírodu Drahanské vrchoviny.

Tipy na výlety

bottom of page