top of page
Kateřinská

Macocha je jen začátek...

Pokud patříte mez zkušené turisty, připravili jsme pro vás výlet, který vás zavede k nejnavštěvovanějším cílům Moravského krasu a provede vás i místy, kam běžný návštěvník krasu nezavítá. Stačí nazout pevné boty, v Blansku na nádraží sednout na Krasobus a dojet na Skalní mlýn, odkud se vydáte po lesních stezkách a pěšinkách objevovat přírodní krásy Moravského krasu.

18 km

Trasa výletu

Cestu můžete zahájit v Domě přírody nebo prohlídkou Kateřinské jeskyně (na mapě bod 2). A pak už vstříc lesu po žluté značce. Až na Macochu (na mapě bod 3). Až se pokocháte pohledem z horního můstku, případně se občerstvíte v turistické chatě, můžete se svézt lanovkou dolů do údolí k Punkevním jeskyním. Na jejich prohlídku je dobré si předem udělat rezervaci.


Dále se vypravíte na sever Pustým žlebem. Ta nejkrásnější místa jsou totiž až tam. Kousek za lanovkou si můžete projít Čertovu branku a pokusit se najít co nejvíc jeskyní, kterými jsou boky žlebu lemované.


Bystří pozorovatelé najdou i zavřený vstup do Amatérské jeskyně (na mapě bod 5) - nejdelšího jeskynního komplexu u nás.


Budete pokračovat po červené až k rozcestí U Vinšulky, odkud se dáte po zelené směrem na Suchdol. Opustíte Pustý žleb a vystoupáte na Vavřineckou plošinu nad ním. V obci Vavřinec (na mapě bod 6) budete mít zase možnost se občerstvit na další cestu. Odtamtud dále po modré. Ve vesničce Veselice půjdete kolem Muzea včelařství (na mapě bod 7) a o kousek dál se můžete porozhlédnout po okolí z rozhledny Podvrší (na mapě bod 8). U ní potkáte i příhodnou hospůdku…


Modrá turistická značka se dál vine lesy až do krásného údolí potoka Palava, kde se cesta kroutí mezi balvany, skalami a vodopády (na mapě bod 9). A pak už jste skoro u cíle - v Blansku vás přivítá rekreační vodní nádrž Palava (na mapě bod 10) a ve městě můžete navštívit například Muzeum Blanenska, které sídlí na místním zámku (na mapě bod 11).

Cestou uvidíte

Propast Macocha

Největší propast tohoto typu v ČR i střední Evropě. Každý rodák z Moravského krasu slýchal už v dětství hrůzostrašnou pověst o maceše – jak jinak než zlé. Hodila do propasti nevlastní dítě a vzápětí skočila za ním. Dítě jako zázrakem zachránili! A za bouřlivých dnů bývá dodnes slyšet z propasti pláč naříkající macechy...  Výhled do propasti máte ze dvou můstků, horního a spodního. Z horního se budete koukat dolů z výšky 138 metrů, dolní je 92 m nad spodní částí propasti a uvidíte z něj velmi dobře na dno. A pokud se vydáte na prohlídku Punkevních jeskyní, dnem Macochy i projdete.

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně ročně navštíví na 200 000 turistů. Vědí proč - nikde jinde v celém Česku nemohou zažít plavbu na podzemní říčce Punkvě a současně se procházet po dně Macochy. Samotná pěší prohlídková trasa měří 1 250m. Jeskyně jsou celoročně otevřeny, hned vedle je lanovka jedoucí k chatě Útulna nedaleko propasti Machocha. Od Skalního mlýna se můžete svézt ekovláčkem.

Dřevěný kostelík

Malá dřevěná stavba působí uprostřed městské zástavby jako by přišla z jiného světa. Je tomu ale opravdu tak! Kostelík byl do Blanska přivezen vlakem v roce 1936 z Podkarpatské Rusi, kde dlouhá léta chátral. Po třech měsících ho zde řemeslníci znovu sestavili a vrátili mu jeho původní krásu. Je jedním ze šesti kostelíků u nás, které byly takto zachráněny. Je zasvěcený sv. Paraskivě, uvnitř najdete část původního pravoslavného ikonostasu a krásně to tam voní dřevem.

Kateřinská jeskyně

V pravém údolním svahu Suchého žlebu nedaleko Skalního mlýna se otevírá impozantní, 8 metrů vysoký vchod do Kateřinské jeskyně. Hlavní dóm je největším zpřístupněným jeskynním prostorem v České republice. Tento přírodní chrám má fantastickou akustiku - vám při návštěvě pustí průvodce úryvek z Verdiho Nabucca... Ale kromě sluchu vám bude přecházet hlavně zrak. Třeba nad jednou z nejkrásnějších scenérií Moravského krasu – tzv. Bambusovým lesíkem – desítky dlouhých tenkých stalagmitů i stalagnátů, které opravdu evokují štíhlé bambusy… Vyslechnete si také poutavou pověst o pasačce Kateřince, která v okolí jeskyně hledala ztracenou ovečku. Když vstoupila do jeskyně, zabloudila a… ale jak to dopadlo, si přijďte poslechnout sami!

Muzeum Blanenska

Bývalé letní sídlo šlechtického rodu Salmů najdete uprostřed zámeckého parku v samotném středu města Blanska. Muzeum Blanenska, které v budově renesančního zámku dnes sídlí, představuje svým návštěvníkům regionální historii a své expozice zaměřilo především na rodiny s dětmi. V interaktivní expozici Časoprostor pro hrátky s historií si děti mohou vyzkoušet práci archeologa, kouzelné zrcadlo je oblékne do historických šatů a po celé trase prohlídky je čekají tajné schránky s hádankami. Dospělí se zde seznámí s blanenskou uměleckou litinou nebo historií objevů v Moravském krasu. První poschodí ukrývá několik historických salonů s vyřezávanými kazetovými stropy a expozici tradičního bydlení, která návštěvníky přenese do kuchyní a domovů jejich babiček.

Rozhledna Podvrší

Moravský kras je sice především královstvím podzemních prostor, objevovat ho však můžete i z ptačí perspektivy! Vydejte se do Veselice, kde se na kopci Podvrší tyčí nejvyšší rozhledna Moravského krasu. Na její ochoz ve výši 32 metrů vystoupáte po venkovním schodišti po 168 schodech. A protože se ochoz rozhledny nachází v nadmořské výšce 621 metrů, odměnou vám bude famózní panoramatický výhled na celé území CHKO Moravský kras, Boskovické brázdy a Drahanské vrchoviny. Dohlédnete ale i k chladicím věžím jaderné elektrárny Dukovany nebo na Pálavu. A jako bonus si můžete zkusit najít dalších pět rozhleden v regionu, které jsou z Podvrší vidět.

Dům přírody

Zažijte příběh krajiny Moravského krasu, vydejte se do hluboké minulosti mezi devonské vápence a ponořte se do hlubin korálového moře, které se kdysi v této oblasti nacházelo. To vše najdete v interaktivních expozicích návštěvnického střediska Domu přírody Moravského krasu. Poznáte život jeskynních lidí, květeny i živočichů zdejších chráněných lesů. Zjistíte, jakým způsobem ovlivňuje člověk krajinu a jak naopak ovlivňuje krajina člověka. Pozvěte děti do 3D kina, nechte je prolézat plyšovou jeskyní a sestavte si s nimi puzzle krápník. Spojte jeho prohlídku s návštěvou Kateřinské jeskyně, která se od něj nachází co by vápencem dohodil.

Aquapark Blansko

Pokud vás unavilo objevování Moravského krasu a po několika nachozených kilometrech potřebujete relaxovat, přijďte se osvěžit do blanenského aquaparku. Čeká vás průzračná voda, masážní lavice a vodní trysky, najdete zde i prostor pro kondiční plavání a místní bistro nabídne také něco dobrého na zub. Děti zabaví tobogán, skluzavka i vodní řeka a vy se můžete v klidu oddávat myšlenkám a plánům na poznávání našeho regionu.

Muzeum včelařství

Co myslíte, kolik má včela očí? Jak vzniká med? A spí včela v noci? Odpovědi na tyto otázky dostanete v Muzeu včelařství ve Veselici. Místní nadšení včelaři shromáždili včelařské nástroje a nářadí, které jejich rodiny používaly po desetiletí. Najdete zde medomety, staré úly, vařáky na med - vše krásně vonící medem a historií. Poznáte zajímavosti ze života včel a ochutnáte med i medovinu z Moravského krasu. Návštěvu muzea můžete spojit s výšlapem na blízkou rozhlednu Podvrší, která nabízí úchvatné rozhledy po krajině, ze které  pochází zdejší vynikající med.

bottom of page