top of page
mapka.png

To nejlepší z Moravského krasu a okolí

Severně od Brna, za posledními domy městské aglomerace, začíná Moravský kras, krajina tří básníků, sedmi zámků a tisíce jeskyní.  LIdé tu žili odpradávna a zanechali v jeskyních svá umělecká díla. Šlechtické rody si zde stavěly svá sídla a básníci si zdejší kraj zamilovali.  Teď je řada na vás. 

Srdce Moravského krasu, někdy také Moravské Švýcarsko - tak se nazývá oblast okolo Blanska. Právě odtud se dostanete k nejnavštěvovanějším Punkevním jeskyním a propasti Macocha. 

Boskovice jsou známé svou zachovalou židovskou čtvrtí, empírovým zámkem a hradem. Svahy Drahanské vrchoviny se začínají zvedat hned za městem ke Kořenci a kdo chce,  vypraví se na samotný vrcholek Drahanské vrchoviny v nadmořské výšce 735 m.  

V Bílovicích nad Svitavou psal S. K. Neumann své nejkrásnější verše a Rudolf Těsnohlídek stvořil lišku Bystroušku. Řeka Svitava se tu točí v hlubokém údolí, stráně vedou výletníka ke studánkám Lesnímu Slavínu.  

Snad nikde jinde než u nás nenajdete na tak malém území sedm zámků (a několik hradů). A pokud by snad bylo krásy málo, zajeďte do Olešnice za prostou krásou tradičního řemesla. Umění modrotisku, které je součástí kulturního dědictví UNESCO, provozuje rodina Danzingerů v Olešnici už celé generace. Ještě něco? Tak třeba.... obří Masarykovy boty, prehistorická mapa na mamutím klu nebo jedna mapa gigantická plastická nebo v kameni vytesaní Blaničtí rytíři.

Výběr toho nejlepšího, co vás čeká

Propast Macocha

Největší propast tohoto typu v ČR i střední Evropě. Každý rodák z Moravského krasu slýchal už v dětství hrůzostrašnou pověst o maceše – jak jinak než zlé. Hodila do propasti nevlastní dítě a vzápětí skočila za ním. Dítě jako zázrakem zachránili! A za bouřlivých dnů bývá dodnes slyšet z propasti pláč naříkající macechy...  Výhled do propasti máte ze dvou můstků, horního a spodního. Z horního se budete koukat dolů z výšky 138 metrů, dolní je 92 m nad spodní částí propasti a uvidíte z něj velmi dobře na dno. A pokud se vydáte na prohlídku Punkevních jeskyní, dnem Macochy i projdete.

Židovské město

Židovská čtvrť v Boskovicích patří mezi nejvýznamnější střediska židovského osídlení u nás. Historie bývalého židovského ghetta je plná tragických událostí - zažila požáry, morovou nákazu i deportaci části obyvatelstva do koncentračních táborů. Památkovou rezervaci najdete v těsné blízkosti centra Boskovic, je plná malebných uliček s pestrobarevnými fasádami i tajemnými zákoutími. Naproti hlavní synagoze byla nedávno objevena vzácná rituální lázeň mikve, v dlažbě zdejších ulic zlatě svítí několikero stolpersteinů - kamenů zmizelých. V jihozápadní části města, stranou od všeho dění, najdete posvátný klid židovského hřbitova, třetího největšího v republice. V informačním centru si objednejte prohlídku čtvrti, místní průvodkyně je studnicí vědění!

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně ročně navštíví na 200 000 turistů. Vědí proč - nikde jinde v celém Česku nemohou zažít plavbu na podzemní říčce Punkvě a současně se procházet po dně Macochy. Samotná pěší prohlídková trasa měří 1 250m. Jeskyně jsou celoročně otevřeny, hned vedle je lanovka jedoucí k chatě Útulna nedaleko propasti Machocha. Od Skalního mlýna se můžete svézt ekovláčkem.

Zámek Rájec nad Svitavou

Přesuňme se do Francie, do doby Ludvíka XVI. Právě architekturou této doby se nechali inspirovat Salmové, když na místě původního renesančního zámku vystavěli klasicistní zámek francouzského stylu s přepychově vybavenými interiéry. Prostorné sály zdobí obrazová sbírka rodu Salmů, ve které převládají obrazy holandských a vlámských mistrů. Známá je rozsáhlá empírová knihovna s více než 60 000 svazky. Rájec je znám také jako město jiřin a kamélií, které se pěstují právě ve zdejším zámeckém zahradnictví. Tradicí se tu staly každoroční výstavy květin v půvabném prostředí zámeckých interiérů. Květy kamélií na konci února a jiřin na sklonku léta.

Muzeum Blanenska

Bývalé letní sídlo šlechtického rodu Salmů najdete uprostřed zámeckého parku v samotném středu města Blanska. Muzeum Blanenska, které v budově renesančního zámku dnes sídlí, představuje svým návštěvníkům regionální historii a své expozice zaměřilo především na rodiny s dětmi. V interaktivní expozici Časoprostor pro hrátky s historií si děti mohou vyzkoušet práci archeologa, kouzelné zrcadlo je oblékne do historických šatů a po celé trase prohlídky je čekají tajné schránky s hádankami. Dospělí se zde seznámí s blanenskou uměleckou litinou nebo historií objevů v Moravském krasu. První poschodí ukrývá několik historických salonů s vyřezávanými kazetovými stropy a expozici tradičního bydlení, která návštěvníky přenese do kuchyní a domovů jejich babiček.

Chrám Jména Panny Marie ve Křtinách

Významná památka barokní architektury, poutní místo s chrámem Jména Panny Marie podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Je to jeho největší stavba na půdorysu řeckého kříže. Areál zasadil do krásné krajiny prostě dokonale, to se hned pozná mistr. Však je to také jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Moravě. 

U počátku poutní tradice ve středověku stála gotická socha Madony. Dnes ji uvidíte na hlavním oltáři. Kromě ní vás upozorníme ještě na jednu z největších zvonkoher ve střední Evropě (bohužel hraje jen 2 x týdně, ale po předchozí domluvě i mimořádně).   

bottom of page