Propast Macocha

propast macochaPropast Macocha je nejznámější propastí v oblasti Moravského krasu a součástí komplexu Punkevních jeskyní. S hloubkou 138,4 m je nejhlubší propastí typu „light hole“ (na jejíž dno dopadá denní světlo) v České republice i ve střední Evropě. Na jejím dně se nachází dvě jezírka - Dolní macošské jezírko (hloubka min. 50 m) a Horní jezírko s hloubkou 11 m. Poprvé se o propasti Macoše zmiňuje v písemných dokumentech řeholník zábrdovického kláštera Martin Alexander Vigsius roku 1663. Prvním člověkem, který prokazatelně sestoupil na dno Macochy, byl v roce 1723 Lazarus Schopper, pozdější provinciál řádu Minoritů na Moravě. Mezníkem v dalším výzkumu byl rok 1901, kdy na dno propasti podnikl svůj první sestup známý krasový badatel Karel Absolon. Roku 1909 byly objeveny Punkevní jeskyně, roku 1914 bylo propojeno dno Macochy suchou cestou z Pustého žlebu. Punkevní jeskyně a dno propasti Macocha bylo zpřístupněno veřejnosti v roce 1933. Propast můžete shlédnout ze dvou vyhlídkových můstků: horní můstek v nejvyšším bodě nad propastí byl vybudován v roce 1882, dolní můstek pochází z roku 1899 a je ve výšce 92 metrů nad dnem propasti. Na dně propasti je také jediná lokalita u nás, kde roste vzácná rostlina kruhatka Matthiolova.
Pokud chcete navštívit propast Macochu, využijte parkoviště u horního můstku propasti Macocha, případně parkoviště u hotelu Skalní mlýn.
 
Pověst o propasti
K názvu propasti se vztahuje pověst, která je podle všeho založená na skutečné události. Vesničan z Vilémovic ovdověl a zůstal sám s malým synkem. Znovu se oženil a přivedl tak synkovi nevlastní matku (macechu). Její averze vůči chlapci byla tak velká, že ho jednoho dne vylákala do lesa k propasti a shodila ho do ní. Chlapec se však zachytil nehluboko pod okrajem propasti, kde ho posléze vesničané našli a vytáhli. Když zjistili, jak se události seběhly, svrhli do propasti macechu. 
 
Tel. č.: 516 413 575, 516 410 024, 602 205 584 
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web:  www.propast-macocha.cz
 
logotyp jihomoravsky

Podpořil Jihomoravský kraj

Boskovice znak

Město Boskovice

bklogo

Město Blansko

jeskyne logo

Správa jeskyní Moravského krasu