top of page
Rakovecké údolí

Rakoveckým údolím

Rádi se na kole projíždíte přírodou bez obtěžujícího hluku motorek a aut? Pak se vydejte do Rakoveckého údolí! Pokud svá kola provětráte již na počátku jara, pak vás tady probouzející se příroda příjemně překvapí lánem kvetoucích bledulí...

26 km

Trasa výletu

Směle do Jedovnic! V nepracovní dny můžete využít cyklobusy, které oblast obsluhují. Ráno můžete v Blansku naložit kolo na autobus a zamířit do Jedovnic. V Jedovnicích začíná vaše cesta na břehu krásného rybníka Olšovec. Tady se nachází základna pro singletrailové stezky po okolních kopcích (na mapě bod 2). Pokud se však nezdržíte, pokračujte po lesní cyklostezce až ke studánce U Budkovanu (na mapě bod 3). Za ní již začíná krásné Rakovecké údolí. Přímo u cyklostezky tu pramení potok Rakovec, který dal údolí název. Uvidíte základy zaniklé vsi a malebné skály lemující údolí (na mapě bod 4). Dojedete až do Račic, kde se můžete podívat na místní zámek (na mapě bod 5) a občerstvit se. Pokud byste se chtěli pokochat výhledem na krajinu z výšky, můžete si zajet k nedaleké rozhledně Chocholík nad Drnovicemi.

 

Tady se otočte, protože je potřeba se přiblížit k Brnu. Buď můžete dojet do Křtin (na mapě bod 6), kde na oslavu úspěšného výletu můžete navštívit krásný barokní kostel, jeskyni Výpustek nebo některé útulné pohostinství. Nebo můžete ještě jednou šlápnout do pedálů a kolem Křtinského arboreta se vrátit do Jedovnic.

Cestou uvidíte

Rakovecké údolí

Je považováno za jedno z nejkrásnějších údolí na Drahanské vrchovině. A právem! Jen málo míst u nás se v jarních měsících může pyšnit tak rozsáhlými lány bledulek jarních. Procházka kaňonovitým údolím podél zurčícího potůčku a slepencových skal je nezapomenutelným zážitkem! Údolí je vyhlášeno přírodním parkem, vede tudy naučná stezka a kromě bledulí zde najdete i další chráněné rostliny a živočichy. Dostanete se sem po modré značce z Ruprechtova nebo z nástupních bodů naučné stezky u Račic a Jedovnic. Cesta z Jedovnic je sice delší, ale nabídne vám trasu okolo rybníků Budkovan a Vrbový a pozůstatků zaniklé středověké osady Bystřec.

Jeskyně Výpustek

Krápníků a stékající vody ve Výpustku moc nezahlédnete - jeskyni lidé přestavěli natolik, že by se v zde spokojeně zabydlel i Fantomas. Nejdříve se zde desítky let těžily fosáty, pak si zde za války nacisté zřídili tajnou podzemní továrnu na součásti leteckých motorů. A v roce 1961 byl do rozlehlé jeskynní chodby vestavěn tajný protiatomový kryt, kde sídlilo záložní vojenské velitelství. Skvělá akustika dnes umožňuje koncerty a divadelní představení, přihlaste se na adrenalinové hry i akce pro děti. A kdybyste po tom zatoužili, umí vás tu i oddat.

SingletrailyJedovnice

V jedovnických lesích vznikl v minulých letech ráj pro nadšence do adrenalinové cyklistiky. Tři singletrailové okruhy o celkové délce 29 km rozproudí krev v žilách malým i velkým cyklistům. Klopené zatáčky, skoky, ale i klidové úseky na jednosměrných stezkách vinoucích se mezi stromy, kde nenarazíte na pěšího turistu a můžete si tak vychutnat zážitek z jízdy naplno. A pokud se na adrenalinový zážitek necítíte, jednoduše zpomalíte. Do lesů se vydejte ze základny v autokempu Olšovec v Jedovnicích, kde vám nejen poskytnou potřebný servis, ale i půjčí kola a výstroj.

Arboretum Křtiny

Arboretum najdete mezi půvabnými městysy Jedovnice a Křtiny. Založil ho 1928 August Bayer, profesor tehdejší Lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně. Dodnes se sem jezdí vzdělávat studenti i experti z celého světa. Na vlastní oči tu vidí třeba liány a úctyhodnou kolekci vrb – přes 200 druhů jejich kříženců a kultivarů.  Ale i jako naprostí laici oceníte místní zelenou krásu. Arboretum je součástí rozsáhlého lesnického království Lesnický Slavín, který oslavuje práci lesníků, milovníků přírody i samotnou zvěř a stromy. Po celou dobu vegetačního období každou sobotu lze čerpat síly z 23 hektarů přírody arboreta – louky kolem potoka, lesní svahy, rybník jako vystřižený z pohádky.  Doporučujeme naučnou stezku Domácí dřeviny. Městské děti uvidí rozdíl mezi dubem a bukem, ale hlavně si všichni krásně odpočinete od hluku a stresu.

Rozhledna Chocholík

Chocholík patří mezi nejmladší rozhledny v našem regionu. Na stejnojmenném kopci u Drnovic u Vyškova vyrostla tato ocelová rozhledna v roce 2010, je celoročně volně přístupná a protože stojí blízko cyklostezky, je oblíbeným cílem cyklistů. Nabízí krásné výhledy především na blízkou Drahanskou vrchovinu, vidět bývá i Pálava a Chřiby. Svůj bystrozrak můžete prověřit pohledem na východ, kde bývá při dobré viditelnosti vidět i bazilika na Hostýnských vrších.

Chrám Jména Panny Marie ve Křtinách

Významná památka barokní architektury, poutní místo s chrámem Jména Panny Marie podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Je to jeho největší stavba na půdorysu řeckého kříže. Areál zasadil do krásné krajiny prostě dokonale, to se hned pozná mistr. Však je to také jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Moravě. 

U počátku poutní tradice ve středověku stála gotická socha Madony. Dnes ji uvidíte na hlavním oltáři. Kromě ní vás upozorníme ještě na jednu z největších zvonkoher ve střední Evropě (bohužel hraje jen 2 x týdně, ale po předchozí domluvě i mimořádně).   


bottom of page