top of page
_edited

Tak chutná Moravský kras a okolí

lg-m-kras.gif

Šikovné ručičky? Máme! Přesvědčte se o tom u mnoha regionálních výrobců a zakupte si ten nejlepší suvenýr. Ochutnejte zdejší regionální produkty a nechte lásku k Moravskému krasu a okolí projít žaludkem.

TIP - Vyzkoušejte regionální výrobky se značkou Moravský kras. Podrobnosti najdete na speciálním webu.

Mydlárna Mydlidědek Lažánky

Vstupte do Mydlidědkova království v Lažánkách, které už z dálky voní bylinkami, květinovými esencemi, medem a včelím voskem! V této malé rodinné firmě ručně vyrábí poctivá mýdla a svíčky už deset let. Pod pokličku tohoto řemesla zde můžete nahlédnout i vy. Sympatická paní majitelka vás dílnou provede a zasvětí do tajů výroby. Stočíte si zde vlastní svíčku ze včelího vosku a vyrobíte vlastní mýdlo. Kromě těchto voňavých zázraků zde tvoří také malované a batikované hedvábí, pohankové polštářky nebo vitráže.

Punkevní pstruh

Navštívit Moravský kras a neochtnat Punkevního pstruha? Nelze! Pstruhařství Skalní mlýn využívá k chovu pstruhů právě vodu z říčky Punkvy, která vyvěrá v ekologicky čisté lokalitě a jejíž voda ani v létě nepřesahuje 13 °C. Pstruh má vynikající chuť a najdete ho v nabídce mnoha místních restaurací.

Pštrosí farma v Doubravici

Poznejte fascinující svět největších ptáků světa! Na okraji Moravského krasu na místních pastvinách v Doubravici nad Svitavou hodují pštrosi afričtí, nandu pampový a emu hnědý. Těmto exotickým ptákům dělají na farmě společnost kozy a ovečky. Na prohlídce vás zahrnou informacemi o životě a chovu pštrosů, můžete ochutnat pštrosí produkty a v místním obchůdku koupit třeba vějíř nebo prachovku z pštrosího peří. Výrobky z pštrosího masa jsou tak delikátní a všestranně využitelné v kuchyni, že získaly ocenění regionálního produktu Moravského krasu.

Kozí sýr ze Šošůvky

Přírodní i ochucený sýr, tvaroh, mléko, dezertní sýr, korbáčiky i tvarohový krém. Toto všechno vyrábí kozí farma v Šošůvce. V rámci exkurze zde můžete absolvovat nejen ochutnávku všech produktů, ale také pozorovat kozy na pastvě.

Domácí pivovar Ohrada Vísky

Pivovarnictví v naší oblasti má dlouholetou tradici, pivo se zde vařilo již od středověku.  Na tyto aktivity našich předků navázali ve Vískách u Letovic a od roku 2013 začali vařit pivo v prostorách pivovárku v Resortu Ohrada. Ochutnali jste někdy jedenáctistupňový Bejček, dvanáctistupňový Pacholek nebo třináctistupňovou Víseckou pšenku?  Pokud ne, máte možnost exkurze degustace s degustací přímo v pivovárku. Případně si můžete dát vísecké pivo ve vyhlášené restauraci přímo v resortu, v hospodách a restauracích v regionu, nebo na některé z kulturních akcí.

Niva z Otinovsi

Jistě znáte jemnou a zároveň i pikantní chuť a vůni oblíbeného sýru Niva. U nás na Drahanské vrchovině se vyrábí již po několik desetiletí. Sice už nezraje v jeskyni Michálka, ale veškerou péči mu věnují v Mlékárně v Otinovsi. Mléko na ni pochází od krav červenostrakatého pleme z Moravského krasu a Drahanské vrchoviny. Přijďte ji ochutnat do stylové podnikové prodejny U Mlékárny v Otinovsi, kde vám nabídnou také skvělý tvaroh nebo smetanu.

bottom of page