Doprava

ekovlacekTuristická oblast Moravský kras a okolí je protkaná hustou silniční sítí. Nejdůležitějším tahem je ve směru od jihu k severu silnice č. I/43 Brno – Svitavy. Regionem v témže směru probíhá železniční trať č. 260 Brno – Česká Třebová. Najdete u nás několik specifických druhů dopravy, které vám umožní lépe poznat náš region.

Cyklobusy

Od dubna do září pomohou nejen rekreačním cyklistům zvládat kopcovitý terén Moravského krasu speciální cyklobusy s návěsem pro 22 kol. Zájemci se mohou přepravit do lokality Drahanské vrchoviny linkou 231 Blansko – Studnice, na linku navazuje cyklobus linky 750 Nové Sady – Studnice - Vyškov. Linka zastavuje v Rudici, v Jedovnicích a v Senetářově, což jsou významné turistické lokality Moravského krasu. Linka 233 Blansko – Sloup – Ludíkov – Benešov přepraví zájemce např. k Sloupsko-šošůvským jeskyním, linka zastavuje také v rekreační oblasti Suchý a zastávky v obci Žďárná, škola a Benešov slouží jako výchozí destinace pro oblast Protivanovska. Cyklobusy vyjíždějí z Blanska o sobotách, nedělích a svátcích v pravidelných dvouhodinových intervalech. Kompletní informace týkající se přepravy kol naleznete na adrese www.idsjmk.cz/cyklo.

Ekologická doprava v Moravském krasu

Vzhledem k velké návštěvnosti byla v Moravském krasu v turisticky nejexponovanějších oblastech omezena automobilová doprava a nahrazena ekologickou. Pro automobily je zcela uzavřen Pustý žleb – spojnice mezi Punkevními jeskyněmi a městysem Sloup a část Suchého žlebu (od Kateřinské jeskyně po odbočku k hornímu můstku propasti Macocha). Automobil musíte zanechat na parkovišti u hotelu Skalní mlýn nebo u horního můstku propasti Macocha.
V úseku od Skalního mlýna k Punkevním jeskyním je v provozu ekologický vláček, od Punkevních jeskyní k hornímu můstku Macochy vede lanovka. Vláček i lanovka jezdí v návaznosti na vstupy do jeskyní (vláček každých 20 minut, lanovka nepřetržitě), jízdenky můžete zakoupit v informačním centru na Skalním mlýně a na obou stanicích lanové dráhy. Doporučujeme vám zakoupit jízdné COMBI, což je cenově zvýhodněná kombinovaná zpáteční jízdenka na vláček i lanovku.

Krasobus

Sezonní turistická autobusová linka Krasobus umožňuje pohodlné dopravní spojení všem turistům mířícím za zážitky do Moravského krasu. Linka Krasobus je součástí sítě IDS JMK a platí na ní tarify IDS. Jízdenky systému IDS je možné zakoupit u řidiče. Turisté si mohou zakoupit také pamětní zpáteční jízdenku, jejíž součástí jsou slevové kupony na vstupné a služby v Moravském krasu.

Užitečné odkazy: 

Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje www.idsjmk.cz/
Krasobus - turistická autobusová linka Blansko–Skalní Mlýn www.krasobus.cz/
Cyklostezky na jižní Moravě ev13.eu
Vláček a lanová dráha v Moravském krasu www.smk.cz/vlacek-a-lanovka/
Turistické jízdenky www.idsjmk.cz/turisticka.aspx
Plavba na lodičkách – Punkevní jeskyně www.caves.cz/jeskyne/punkevni-jeskyne
Mapy linek autobusové a vlakové dopravy v Jihomoravském kraji www.idsjmk.cz/plany.aspx#1
logotyp jihomoravsky

Podpořil Jihomoravský kraj

Boskovice znak

Město Boskovice

bklogo

Město Blansko

jeskyne logo

Správa jeskyní Moravského krasu