top of page
Boskovice

Starobylé Boskovice

Tento výlet je určen především pro milovníky historie a přírody. Na 13 kilometrech se seznámíte s neobyčejným půvabem Boskovic, navštívíte zámek, hrad i židovské město a výlet zakončíte mezi voňavou krásou květin arboreta Šmelcovna.

7-14 km

Trasa výletu

Ač může délka přes 13 kilometrů, kterou měří tento výlet, vypadat docela dlouze, jedná se jen o nejbližší okolí města. Není proto problém si výlet kdykoliv zkrátit. Začátek je na zastávce vlaku, ale pokud třeba dorazíte autem, je lepší zaparkovat někde blíže centru.

Centrum
Boskovic je také první zastávkou na trase. Už samotné náměstí je krásné, ale hned vedle vás čeká historické židovské město (na mapě bod 2), jeho památky a stylové podniky. Nedaleko též sídlí Muzeum regionu Boskovicka.

Na
zámek (na mapě bod 3) je to jen kousek. Zámek patří rodině Mensdorff-Pouilly, která zve návštěvníky k prohlídce. Rodině patří i zřícenina Boskovického hradu nad městem (na mapě bod 4) a která je volně přístupná. Dovede vás tam červená značka.

Dále po červené se projdete lesy přes Hradský hřbet až do
Pilského údolí (na mapě bod 5). To je oblíbenou rekreační oblastí místních - turistická trasa je plná drobných atrakcí jako jsou sošky vodníků nebo vodních mlýnků. Cestou potkáte dva rybníky a pozůstatky několika opravdových vodních mlýnů.

Pilské údolí vás dovede zpět do Boskovic k bývalému pivovaru (na mapě bod 7). Nebudete se ale vracet do centra a po červené a poté po žluté značce vyrazíte k
arboretu Šmelcovna (na mapě bod 8). Nemusíte chtít stromy hned kupovat, ale můžete se pokochat rozmanitostí okrasných i ovocných dřevin. Poblíž je i možnost občerstvení.

Žlutá dál vede k boskovické přehradě (na mapě bod 8) a potom k
Westernovému městečku a základně singletrailových stezek (na mapě bod 9). A odtud už můžete zamířit zpátky do Boskovic. Ve městě ještě prohlédnout, co jste nestihli na začátku a zpátky domů.

Cestou uvidíte

Židovské město

Židovská čtvrť v Boskovicích patří mezi nejvýznamnější střediska židovského osídlení u nás. Historie bývalého židovského ghetta je plná tragických událostí - zažila požáry, morovou nákazu i deportaci části obyvatelstva do koncentračních táborů. Památkovou rezervaci najdete v těsné blízkosti centra Boskovic, je plná malebných uliček s pestrobarevnými fasádami i tajemnými zákoutími. Naproti hlavní synagoze byla objevena vzácná rituální lázeň mikve, v dlažbě zdejších ulic zlatě svítí několikero stolpersteinů - kamenů zmizelých. V jihozápadní části města, stranou od všeho dění, najdete posvátný klid židovského hřbitova, třetího největšího v republice. V informačním centru si objednejte prohlídku čtvrti, místní průvodkyně je studnicí vědění!

Zámek Boskovice

Empírový skvost Moravy! Jinak nemůžeme nazvat tento zámek, který si ve svých interiérech i exteriérech zachoval krásnou čistotu empírového slohu. Již vestibul vás uvítá mohutným trojramenným schodištěm a toskánskými sloupy.  V interiérech vyniká zejména taneční sál a množství předmětů denní potřeby určených dětem. Dnešní majitelé, hraběcí rodina Mensdorff-Pouilly, obývá horní patro zámku, a pokud budete mít štěstí, k vaší prohlídce se připojí. K zámku patří i udržovaný park a zámecký skleník, kde se konají mnohé kulturní a společenské akce.

Synagoga Boskovice

Synagogy stály v Boskovicích původně tři, dnes už stojí pouze synagoga maior. Byla postavena v roce 1639 a prošla několika přestavbami. Dnešní podobu získala po celkové rekonstrukci v roce 2001. Již na první pohled vás zaujme bohatá a mimořádně hodnotná dekorativní výmalba klenby a stěn, kterou tvoří hebrejské liturgické texty. Interiérová výstava vás seznámí s historií židovského obyvatelstva v Boskovicích. Tajemnou a magickou atmosféru synagogy si nejlépe vychutnáte při některém z koncertů, které se zde občas konají.

Muzeum regionu Boskovicka

Sídlí v hraběcí rezidenci na Hradní ulici a v pěti výstavních a dvou prezentačních sálech vám představí město Boskovice a region Boskovicka jako nikdo jiný! Expozice zaujmou návštěvníky všech věkových kategorií. Můžete si vyzkoušet poznávání přírodnin pohmatem, tvarování nádob v pravěku, mletí na kamenném žernovu, tepání měděných drátků nebo písařské techniky středověku. Děti určitě potěší expozice k pohádkám a pověstem Boskovicka, kde jim hodní rodiče jistě zahrají loutkové divadlo. Za zmínku jistě stojí i sbírka historických a funkčních šicích strojů Minerva nebo expozice zemědělských strojů.

Boskovické stezky

Zbrusu nový Sportpark v Boskovicích je ideálním místem pro všechny zájemce o terénní cyklistiku. Jednosměrné singletrailové stezky o délce téměř 10 km jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a zabaví se zde jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci. Úplní začátečníci si mohou nejdříve vyzkoušet jízdu přes terénní boule na pumptracku. Poskytnou vám zde zázemí, prodají občerstvení, půjčí mapky i kolo. Teď už stačí jen šlápnout do pedálů!

Koupaliště Červenka

Vyřádili jste se v boskovickém Sportparku a hledáte osvěžení? Nemusíte daleko, zamiřte na koupaliště Červenka do Boskovic. Moderní areál disponuje jak rekreačním, tak plaveckým bazénem a množstvím atrakcí i dvouúrovňovým bazénem pro děti. Vyzkoušejte tobogán i čtyřproudovou skluzavku, nechte se hýčkat na masážních lavicích. A kdo ještě neměl sportu dost, může si vypůjčit sportovní vybavení a zahrát si třeba pétanque, badminton nebo plážový volejbal.

Hrad Boskovice

Romantická zřícenina goticko-renesančního hradu shlíží z kopce na Boskovice a malebnou okolní krajinu již od 13. století. Původně patřil pánům z Boskovic, kteří městu dali jméno i erb se sedmizubým hřebenem. Patříval pánům z Kunštátu, Ederům, rytířům ze Zástřizl i Dietrichsteinům a prošel několika stavebními úpravami. Dnes patří rodu Mensdorff-Pouilly a dochovalo se z něj mohutné torzo hradního paláce a především 26 metrů hluboká hradní studna poháněná šlapacím kolem. Jinou takovou u nás nenajdete!

Westernové městečko

Pojďte se vrátit do mládí, do dob, kdy dětským hrám vévodily příběhy o hrdinské odvaze, dobrodružstvích i přátelství indiánského náčelníka a jeho bílého bratra... Pamatujete na Vinnetoua a Old Shatterhanda? Právě s nimi se můžete potkat i dnes ve Westernovém městečku v Boskovicích. V areálu bývalého pískovcového lomu ožívá autentická atmosféra divokého západu již od roku 1994 a celodenní program zcela pohltí děti i dospělé. Nahlédněte do života indiánské vesnice, vyzkoušejte tradiční metody rýžování zlata a dobře se kryjte, až v městečku vypukne přestřelka mezi bandity. Vrcholem návštěvy pak bude bezesporu setkání s Vinnetouem ve velkolepém výpravném představení inscenovaném pod širým nebem.

bottom of page