top of page
husa 2

Svatomartinská tradice v Moravském krasu a okolí

Zavítejte do Moravského krasu a okolí v době svátku sv. Martina, budete překvapeni jak bohatý kulturní a gastronomický program je pro vás připraven.

ZÁŽITKY

Zažít svatomartinské oslavy znamená vydatně se najíst před nadcházející zimou, ochutnat první mladé víno, rozzářit dřívější soumrak lampiónovými světýlky a připadat si, že jste se propadli v čase a vítáte družinu sv. Martina v dobových kostýmech. 

Za všemi popsanými zážitky se vydejte do Blanska, ve dnech 11.11. až 13.11. Blanenské vítání sv. Martina se dokonce pyšní titul certifikovaný zážitek Moravského krasu.

 

Za atmosférou mihotajících se světýlek se vydejte 12.11. do Velkých Opatovic.

 

GASTRONOMIE

Radost Martina je husa a džbán vína

Proč ke svatému Martinovi patří husy? Jedna z verzí legend o svatém Martinovi říká, že při kázání ho husy natolik kejháním rušily, že je odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči. A kde je vám v Moravském krasu a okolí připraví na pekáči nejchutněji? Speciální menu si připravily tyto restaurace a jeden food truck.

SVATOMARTINSKÉ VÍNO

Období Svatomartinského vína je zcela zásadní etapou vinařského roku a 11. listopad se dá nazvat skutečným svátkem českých milovníků vína. Na ochutnávku těchto vín jsou zvědaví výrobci i konzumenti, protože pokud se svatomartinské vyvede, znamená to, že bude kvalitní celý ročník. V Blansku budete moci ochutnávat celou sobotu 12.11. v zámeckém parku. 

TEČKA SLADKÁ, VŠECHNO SLADKÉ

Gastronomický zážitek by nebyl kompletní bez sladké tečky. Zkuste se poptat po svatomartinských rohlíčcích nebo v poslední době velmi oblíbeném dýňovém latté. Kavárenskou pohodu si užijete zde.

bottom of page