top of page

Sedm zámků a jeden hrad

Honosné komnaty i kvetoucí zahrady sedmi zámeckých sídel v regionu čekají na vaši návštěvu! Projděte se krytou promenádní kolonádou lysického zámku, prozkoumejte zákoutí parku v Rájci na Svitavou nebo se přijďte podívat do Kunštátu, kde vyrůstal český král Jiří z Poděbrad. A jako bonus tu máme boskovický hrad s báječným výhledem do okolní krajiny!

Zámek Křtiny

Zámek, který vlastně tak úplně zámkem není. Nenajdete zde průvodce a tradiční prohlídkové okruhy, ale nabídnou vám zde příjemné ubytování s nádherným výhledem na nejkrásnější kostel v Moravském krasu a skvělé  jídlo z místní restarurace. Až budete hledat místo pro svatbu, konferenci nebo seminář, nezapomeňte, že zde najdete několik zámeckých sálů, které dodají vaší akci unikátní atmosféru.

Zámek Blansko

Bývalé letní sídlo šlechtického rodu Salmů najdete uprostřed zámeckého parku v samotném středu města Blanska. Muzeum Blanenska, které v budově renesančního zámku dnes sídlí, představuje svým návštěvníkům regionální historii a své expozice zaměřilo především na rodiny s dětmi. V interaktivní expozici Časoprostor pro hrátky s historií si děti mohou vyzkoušet práci archeologa, kouzelné zrcadlo je oblékne do historických šatů a po celé trase prohlídky je čekají tajné schránky s hádankami. Dospělí se zde seznámí s blanenskou uměleckou litinou nebo historií objevů v Moravském krasu. První poschodí ukrývá několik historických salonů s vyřezávanými kazetovými stropy a expozici tradičního bydlení, která návštěvníky přenese do kuchyní a domovů jejich babiček.

Zámek Kunštát

Majestátní areál renesančního a barokního kunštátského zámku stojí od poloviny 13. století v místě jednoho z nejstarších moravských hradů. Jeho jméno je spjato především s jediným voleným českým králem z řad šlechty – Jiřím z Kunštátu a z Poděbrad. Hrad byl do roku 1520 rodovým sídlem pánů z Kunštátu, a český král Jiřík zde v mládí často pobýval. Zámecké interiéry seznamují návštěvníky s kulturou bydlení posledních šlechtických majitelů. Zámek je obklopen parkem zřízeným v 17. století, jehož součástí je ojedinělý psí hřbitov založený na konci 19. století.

Hrad Boskovice

Romantická zřícenina goticko-renesančního hradu shlíží z kopce na Boskovice a malebnou okolní krajinu již od 13. století. Původně patřil pánům z Boskovic, kteří městu dali jméno i erb se sedmizubým hřebenem. Patříval pánům z Kunštátu, Ederům, rytířům ze Zástřizl i Dietrichsteinům a prošel několika stavebními úpravami. Dnes patří rodu Mensdorff-Pouilly a dochovalo se z něj mohutné torzo hradního paláce a především 26 metrů hluboká hradní studna poháněná šlapacím kolem. Jinou takovou u nás nenajdete!

Zámek Rájec nad Svitavou

Přesuňme se do Francie, do doby Ludvíka XVI. Právě architekturou této doby se nechali inspirovat Salmové, když na místě původního renesančního zámku vystavěli klasicistní zámek francouzského stylu s přepychově vybavenými interiéry. Prostorné sály zdobí obrazová sbírka rodu Salmů, ve které převládají obrazy holandských a vlámských mistrů. Známá je rozsáhlá empírová knihovna s více než 60 000 svazky. Rájec je znám také jako město jiřin a kamélií, které se pěstují právě ve zdejším zámeckém zahradnictví. Tradicí se tu staly každoroční výstavy květin v půvabném prostředí zámeckých interiérů. Květy kamélií na konci února a jiřin na sklonku léta.

Zámek Velké Opatovice

Zámek ve Velkých Opatovicích je velkou architektonickou skládankou. Barokní zámek na místě původní gotické tvrze prošel i secesními úpravami a ve 20. století bylo vyhořelé jihozápadní křídlo přestavěno v duchu unikátního moderního baroka podle projektu architekta Zdeňka Fránka. V těchto fascinujících architektonických prostorách se skrývají expozice Moravského kartografického centra, které se zaměřuje na historický vývoj kartografie a tvorbu map na území Čech a Moravy. Ústředním výstavním prvkem je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska, která zabírá plochu cca 100 m2.

Zámek Boskovice

Empírový skvost Moravy! Jinak nemůžeme nazvat tento zámek, který si ve svých inteiérech i exteriérech zachoval krásnou čistotu empírového slohu. Již vestibul vás uvítá mohutným trojramenným schodištěm a toskánskými sloupy. V interiérech vyniká zejména taneční sál a množství předmětů denní potřeby určených dětem. K zámku patří i udržovaný park a zámecký skleník, kde se konají mnohé kulturní a společenské akce. Dnešní majitelé, hraběcí rodina Mensdorff-Pouilly, obývá horní patro zámku a pokud budete mít štěstí, k vaší prohlídce se připojí.

Zámek Letovice

Chcete se stát svědky rekonstrukce zámku? Nahlédnout do původních hradních místností, kterých se nedotkla ruka restaurátora? Letovický zámek se v rukou současného majitele postupně mění ze zanedbané ruiny ve výstavní objekt hodný šlechtických rodů. Prohlídku zámku můžete absolvovat bez průvodce a projít si zámek od hladomorny až po půdu. Můžete zde strávit i noc - buď v romantickém zámeckém apartmá hraběnky Edity nebo na seně v hradní hladomorně. V zámeckém parku se ve středověku pěstoval chmel pro místní pivovar, kvetly v něm ovocné stromy a nakonec byl upraven do současného anglického stylu. A víte, že zde na zámku byl do češtiny přeložen Marco Polův cestopis Milion?

Zámek Lysice

Elegantní zámek v barokním stylu, pravý skvost jižní Moravy. Romantická stavba s bílou fasádou stojí na místě renesanční vodní tvrze a pyšní se bohatě zařízenými interiéry. Nahlédněte do životního stylu přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic, prozkoumejte bohaté sbírky nábytku, skla, porcelánu, obrazů i vzácnou sbírku zbraní a nechte se okouzlit krásou jejich reprezentačních komnat. Vžijte se do role hrabat a hraběnek a vydejte se na odpolední procházku na krytou promenádní kolonádu v zámeckých zahradách, která je přístupná od června do září.

bottom of page