top of page

S kolem okolo tří jeskyní a dvou zámků

Šlápněte do pedálů a během jednoho výletu uvidíte tři jeskyně dva zámky. Zdali se je rozhodnete navštívit nebo využijete čas k posezení ve výletních restauracích, necháme na vás 😉

32 km

Trasa výletu

Výlet začíná ve městě Blansku. Vyjeďte kolem autobusového a vlakového nádraží, podél zatopeného lomu a soutoku řek Svitavy a Punkvy směrem na Skalní Mlýn (na mapě bod č. 2). Přijedete k výchozímu bodu pro návštěvu Kateřinské jeskyně nebo Domu přírody Moravského krasu.

 

Pokračujte klikatícím se krasovým kaňonem, který nese název Suchý žleb. Cestou si můžete všimnout mnoha menších jeskyň a jeskyněk. Po necelých čtyřech kilometrech se dostanete zpět na silnici – pokračujte rovně do Ostrova u Macochy (na mapě bod č. 3). Jakmile vlevo na kopci uvidíte větrný mlýn a vpravo vstup do jeskyně Balcarka, přijeli jste na další možné zastávkové místo. Můžete jít na prohlídku jeskyně nebo popojet kousek do kopce a občerstvit se v Hostinci Staré časy. Ostatně, od tohoto hostince pokračuje náš cyklistický výlet.

 

Nyní se držte cyklostezky č. 5 Srdcem jižní Moravy, přivede vás ke třetí jeskyni, největší ze všech v Moravském krasu – Sloupsko-šošůvským jeskyním (na mapě bod č. 4) Velkým lákadlem ovšem nepochybně bude i venkovní posezení a načerpání dalších sil u Hotelu Broušek. 

 

Ze Sloupu vyšlápněte poslední kopec do Petrovic (na mapě bod č. 5) po cyklistické stezce č. 5085. Jelikož vás odteď čeká už víceméně sjezd dolů, můžete si dopřát vydatnější nebo lehčí oběd v restauraci U Hraběnky – doporučujeme varianty pokrmů s kozím sýrem z lokální produkce!

 

Odteď se stačí držet cyklostezky č. 5085 do Rájce nad Svitavou (na mapě bod č. 6) přijedete k prvnímu zámku, pozdně baroknímu Zámku Rájec nad Svitavou. Obklopuje ho krásný park, kde si v létě můžete dát točenou zmrzlinu.

 

Výlet se pomalu chýlí ke konci, jeho závěrečná část vede po silnici č. 374 do Blanska. Přímo v centru města se nezapomeňte podívat na renesanční Zámek Blansko a odměnit se poctivým dezertem v Coco Coffee. Už chápete, proč se Moravskému krasu a okolí říká kraj tří básníků, sedmi zámků a tisíce jeskyní? Výpravu za básníky podnikneme příště.

Cestou uvidíte

Dům přírody

Zažijte příběh krajiny Moravského krasu, vydejte se do hluboké minulosti mezi devonské vápence a ponořte se do hlubin korálového moře, které se kdysi v této oblasti nacházelo. To vše najdete v interaktivních expozicích návštěvnického střediska Domu přírody Moravského krasu. Poznáte život jeskynních lidí, květeny i živočichů zdejších chráněných lesů. Zjistíte, jakým způsobem ovlivňuje člověk krajinu a jak naopak ovlivňuje krajina člověka. Pozvěte děti do 3D kina, nechte je prolézat plyšovou jeskyní a sestavte si s nimi puzzle krápník. Spojte jeho prohlídku s návštěvou Kateřinské jeskyně, která se od něj nachází co by vápencem dohodil.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem mohutných dómů, spletitých chodeb a hlubokých propastí ve dvou patrech. Součástí prohlídky je také světově proslulá archeologická lokalita jeskyně Kůlna, pravěkého sídliště a naleziště pozůstatků neandrtálského člověka. Co ovšem v jiných jeskyních nenajdete, jsou dvě speciální prohlídkové trasy! V zimních měsících se můžete do jeskynní tmy vydat v rámci prohlídky pouze za svitu baterek, kdy vám budou dělat společnost netopýři. Hitem je ale především zážitková trasa Po stopách Nagela, kdy v jeskyni budete ve vypůjčeném overalu a s přilbou slézat žebříky, budete se plazit a brodit vodou a zažijete ten nejlepší jeskynní adrenalin!

Jeskyně Balcarka

Punkevní jeskyně měly vyprodané vstupenky? Zajeďte si k Ostrovu u Macochy a najdete krasový poklad – jeskyni Balcarku. Téměř pětimetrový vchod je rozhodně impozantní, ale to platí i pro mimořádné bohatství krápníků a netradiční povrchové krasové jevy (závrty, škrapy) za ním. Na prohlídce Balcarky uvidíte mimo jiné Dóm zkázy a Fochův dóm – jedny z největších prostor Moravského krasu. Do turistického okruhu patří i část s muzeem, které jeskyni představuje jako domov lovců sobů a koní, generační zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jejich mláďat.

Zámek Blansko

Bývalé letní sídlo šlechtického rodu Salmů najdete uprostřed zámeckého parku v samotném středu města Blanska. Muzeum Blanenska, které v budově renesančního zámku dnes sídlí, představuje svým návštěvníkům regionální historii a své expozice zaměřilo především na rodiny s dětmi. V interaktivní expozici Časoprostor pro hrátky s historií si děti mohou vyzkoušet práci archeologa, kouzelné zrcadlo je oblékne do historických šatů a po celé trase prohlídky je čekají tajné schránky s hádankami. Dospělí se zde seznámí s blanenskou uměleckou litinou nebo historií objevů v Moravském krasu. První poschodí ukrývá několik historických salonů s vyřezávanými kazetovými stropy a expozici tradičního bydlení, která návštěvníky přenese do kuchyní a domovů jejich babiček.

Kateřinská jeskyně

V pravém údolním svahu Suchého žlebu nedaleko Skalního mlýna se otevírá impozantní, 8 metrů vysoký vchod do Kateřinské jeskyně. Hlavní dóm je největším zpřístupněným jeskynním prostorem v České republice. Tento přírodní chrám má fantastickou akustiku - vám při návštěvě pustí průvodce úryvek z Verdiho Nabucca... Ale kromě sluchu vám bude přecházet hlavně zrak. Třeba nad jednou z nejkrásnějších scenérií Moravského krasu – tzv. Bambusovým lesíkem – desítky dlouhých tenkých stalagmitů i stalagnátů, které opravdu evokují štíhlé bambusy… Vyslechnete si také poutavou pověst o pasačce Kateřince, která v okolí jeskyně hledala ztracenou ovečku. Když vstoupila do jeskyně, zabloudila a… ale jak to dopadlo, si přijďte poslechnout sami!

Zámek Rájec nad Svitavou

Přesuňme se do Francie, do doby Ludvíka XVI. Právě architekturou této doby se nechali inspirovat Salmové, když na místě původního renesančního zámku vystavěli klasicistní zámek francouzského stylu s přepychově vybavenými interiéry. Prostorné sály zdobí obrazová sbírka rodu Salmů, ve které převládají obrazy holandských a vlámských mistrů. Známá je rozsáhlá empírová knihovna s více než 60 000 svazky. Rájec je znám také jako město jiřin a kamélií, které se pěstují právě ve zdejším zámeckém zahradnictví. Tradicí se tu staly každoroční výstavy květin v půvabném prostředí zámeckých interiérů. Květy kamélií na konci února a jiřin na sklonku léta.

bottom of page