top of page

Příroda volá

…a my ji s radostí následujeme. Nechte se unést nekonečnými lesy, klikatými řekami a úrodnými lány polí. Objevujte všechny odstíny jílu v lomu u Rudice nebo se vydejte na pomyslný moravský konec světa.

Výběr toho nejlepšího, co vás čeká

Arboretum Borotín

Žádný z milovníků květin by si neměl nechat ujít návštěvu jednoho z nejkrásnějších arboret u nás. To borotínské se pyšní téměř 3000 druhy rostlin! Můžete se zde také inspirovat úpravami zahrad z různých koutů světa a obdivovat vodní stěnu a pavilon se střešní zahradou, kde bývají umístěny suché dřeviny a květiny a bylinková expozice. Nezapomeňte ani na pohyblivý vyřezávaný betlém, který je vystavený v domě u vstupu do arboreta. Pokud si chcete některou rostlinku odnést, využijte místní prodejnu nebo některou z prodejních výstav, které se zde konají několikrát do roka.

Arboretum Šmelcovna

Na východním okraji města Boskovice, v údolí říčky Bělé najdete rozsáhlou zahradu okrasných a ovocných dřevin. Naučný a odpočinkový areál je členěný na plochy s přirozeným vegetačním porostem a na plochy cíleně osázeným sortimentem mnoha tisíců kultivarů okrasných rostlin. Arboretem prochází na téměř tři kilometry cestiček s odpočívadly. Děti potěší expozice s pohádkovými bytostmi a neodmyslitelný zookoutek. V přilehlém zázemí Dva dvory jsou sezóně pořádány tematické akce a výstavy.

Přírodní park Halasovo Kunštátsko

„Ty můj kraji! Jsi tam, kde Vysočina nabírá dech a pole skládají slib chudoby.“ vyznával se k lásce k malebnému území v okolí města Kunštátu básník František Halas. Nejvyšší bod vytváří vrchol s neméně malebným názvem Kulíšek, odkud se členitou vrchovinou rozbíhají sítě zalesněných údolí. Louky, pole a aleje podél cest doplňují přírodní oázu božského klidu a ideálního místa pro výlety přírodou.

Otevírací doba a vstupné

Rudické propadání

Po návštěvě větrného mlýna nesmíte zapomenout na procházku do Rudického propadání. Projdete okolo skalního amfiteátru Kolíbky, který je nejen oblíbeným místem horolezců, ale také lokalitou, kterou si často vybírají filmaři pro natáčení pohádek. Po přírodním kořenovém schodišti pak sestoupíte do míst, kde se vody Jedovnického potoka propadají pod zem. Na povrch vyvěrají až po několikakilometrové pouti podzemím u jeskyně Býčí skála. Chladný mlžný opar z tříštící se vody a stín okolních lesů vám poskytnou příjemné osvěžení.

Arboretum Křtiny

Arboretum najdete mezi půvabnými městysy Jedovnice a Křtiny. Založil ho 1928 August Bayer, profesor tehdejší Lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně. Dodnes se sem jezdí vzdělávat studenti i experti z celého světa. Na vlastní oči tu vidí třeba liány a úctyhodnou kolekci vrb – přes 200 druhů jejich kříženců a kultivarů.  Ale i jako naprostí laici oceníte místní zelenou krásu. Arboretum je součástí rozsáhlého lesnického království Lesnický Slavín, který oslavuje práci lesníků, milovníků přírody i samotnou zvěř a stromy. Po celou dobu vegetačního období každou sobotu lze čerpat síly z 23 hektarů přírody arboreta – louky kolem potoka, lesní svahy, rybník jako vystřižený z pohádky.  Doporučujeme naučnou stezku Domácí dřeviny. Městské děti uvidí rozdíl mezi dubem a bukem, ale hlavně si všichni krásně odpočinete od hluku a stresu.

Byčí skála

Jeskyně, která se dostala do učebnic historie. Díky Wankelovu nálezu halštatského pohřbu ze starší doby železné (našlo se zde více než 40 koster) a malé sošce bronzového býčka se zařadila mezi naše nejvýznamnější archeologická naleziště. Jeskyně je navíc součástí druhého nejdelšího jeskynního systému u nás. Tuto tajemnou svatyni si můžete prohlédnout vždy v červnu, kdy se zde o víkendech konají dny otevřených dveří.

Přírodní park Řehořkovo Kořenecko

Víte, co označují názvy Lýkovec jarní, Náprstník větší nebo Lilie zlatohlavá? Pokud jste tipovali chráněné rostliny, měli jste pravdu! Naživo je můžete spatřit v přírodním parku Řehořkovo Kořenecko, zalesněného masívu dosahující místy přes 700 m n. m. nedaleko obce Kořenec. A když nasněží, můžete místní krajinu obdivovat i z upravované bílé stopy.

Otevírací doba a vstupné

Těsnohlídkovo údolí

Pohádkové údolí řeky Svitavy bylo v minulosti, díky kráse svých přírodních scenérií, nazýváno Moravským Švýcarskem. Dnes tuto oblast znáte díky básníkovi S. K. Neumannovi jako krajinu „lesů, vod a strání“. Procházka Těsnohlídkovým údolím vás přivede k památníku Rudolfa Těsnohlídka, jenž se proslavil zejména bajkou Liška Bystrouška. Osvěžit se můžete u studánky pojmenované po impresionistickém malíři Stanislavu Lolkovi. Právě Lolkovy kresby inspirovaly Těsnohlídka k napsání knihy o lišce. Naslouchejte šumění lesů a vod a pokud budete mít štěstí, možná v posvátném lesním tichu zahlédnete některé z potomků té pověstné lišky Bystroušky.

Mapa na mapy.cz

Arboretum Řícmanice

Arboretum leží v lesích mezi Řícmanicemi a Babicemi nad Svitavou. Založeno bylo v 60. letech minulého století péčí docenta Jindřicha Chmelaře. Rozkládá se rozloze na 4,31 ha a roste zde jeden z největších exemplářů blahočetu čilského (Araucaria araucana), jenž se nachází na území Česka. Veřejnosti je přístupné pouze při dnech otevřených dvěří, hromadné exkurze se však mohou nahlásit po celý rok.

Kaolínový lom Seč u Rudice

Duhové barvy jemného písku, vodní plocha odrážející paprsky slunce a divoký lesní porost na úbočích kolem vás – jako byste se rázem ocitli na jiném kontinentu. Lom Seč byl vyhlášen roku 2022 přírodní památkou a bezpochyby přeskočil nejvíce míst v žebříčku turistické oblíbenosti. K zachování jeho unikátnosti následujte naučnou stezku a nekempujte. Oblíbené místo fotografů!

Otevírací doba a vstupné

Rakovecké údolí

Je považováno za jedno z nejkrásnějších údolí na Drahanské vrchovině. A právem! Jen málo míst u nás se v jarních měsících může pyšnit tak rozsáhlými lány bledulek jarních. Procházka kaňonovitým údolím podél zurčícího potůčku a slepencových skal je nezapomenutelným zážitkem! Údolí je vyhlášeno přírodním parkem, vede tudy naučná stezka a kromě bledulí zde najdete i další chráněné rostliny a živočichy. Dostanete se sem po modré značce z Ruprechtova nebo z nástupních bodů naučné stezky u Račic a Jedovnic. Cesta z Jedovnic je sice delší, ale nabídne vám trasu okolo rybníků Budkovan a Vrbový a pozůstatků zaniklé středověké osady Bystřec.

Mapa na mapy.cz

Velké Opatovice a Malá Haná

Oblast Malé Hané se rozkládá v nejsevernějším výběžku Moravského krasu a okolí. Na malém území leží vedle sebe drsné prostředí Drahanské vrchoviny, teplé a úrodné údolí Boskovické brázdy s kopci a lesnatými výběžky Podorlické pahorkatiny. Lesy jsou oázou klidu, zvoucí k procházce nebo projížďce na koni či kole. Z generace na generaci se zde předávají lidové zvyky a tradice, kraj voní jablky a švestkami. Nechejte se zlákat typickým malohanáckým nářečím k ochutnání zdejší ovocné pálenky: „Borotínská pálenice leží bokem zámečko, vaří se tam slivovica v šamotovým hrnečko.“ Ve Velkých Opatovicích, přirozeném centru Malé Hané, navštivte unikátní Moravské kartografické centrum nebo barokní zámek s rozsáhlým zámeckým parkem. Dětskou fantazii probudí sedmihlavý drak neboli sedmikmenná Opatovická borovice.

bottom of page