top of page
zahájení turistické sezóny_FB banner

Zahájení turistické sezony v Moravském krasu a okolí

První dubnovou neděli turisté na nádvoří černohorského pivovaru zahájí sezonu v regionu Moravský kras a okolí. Setkání, které pořádají města Blansko, Boskovice a pivovar, jako tradičně doprovodí ustavení nového českého rekordu. Minulý rok šlo o počet „oholených“ turistů, letos účastníci recesistické akce vytvoří rekord v počtu „korunovaných turistů“ na jednom místě.

NEJVÍCE KORUNOVANÝCH TURISTŮ

Do České knihy rekordů budou nakonec zapsáni všichni, kterým bude hlavu zdobit například jakákoliv koruna, či budou mít třeba pivní korunku nebo i korunu stromu. Uznávat se ale bude i vše ostatní s korunou či korunkou, umístěné na hlavě. Fantazii se meze opět nekladou. Do rekordu ovšem nebude započítána koruna coby měnová jednotka.

JAK SOUVISÍ KORUNA S MORAVSKÝM KRASEM A OKOLÍM?

A jak vlastně koruna souvisí s turisty a s Moravským krasem? Připomeňme, že všechny dosud ustavené národní rekordy, ať už se jednalo o majitele zámků, turisty se srdcem na dlani, turisty, kteří mají o kolečko navíc, nebo za ušima, vždy odkazovaly na velikána Kašpara Krásu Blanenského, údajně souputníka Járy Cimrmana.

Podle jednoho z výkladů byl Kašpar Krása neoficiálně korunovaný král českých turistů, který vycházky do Moravského krasu a okolí jako duševnímu i tělesnému zdraví prospívající prosazoval ještě před vznikem Klubu Českých turistů.

Druhá teorie zase připomíná, že blanenský velikán svého času doprovázel na návštěvě Moravského Švýcarska, jak se tehdy krasu říkalo, krále Edwarda VII. Shodou nešťastných okolností tehdy monarcha údajně v podzemí ztratil svou korunu. Symbol královské moci pak nedávno nalezli speleologové při seznačním objevu nových jeskynních prostor zvaných "Jiná dimenze."

Který z příběhů je pravdivý, to ať si rozhodne každý sám. Jisté ale je, že sraz korunovaných turistů v Černé Hoře začne v neděli 2. dubna. Chybět jako tradičně nebude, bohaté občerstvení, hudba, tombola a především recese a dobrá nálada. 

PROGRAM

Brána pivovaru se otevře v 11:00 hodin. Sčítání „korunovaných“ turistů začne o hodinu později. Odpoledne návštěvníkům zpestří kapela Netopýr, prohlídky pivovaru nebo představení novinek z oblasti cestovního ruchu regionu Moravský kras a okolí.

Slavnostní zahájení sezony a symbolické nakrojení prvního turistického salámu bude na programu ve 14:30 hodin. Krátce po té přijde na řadu vyhlášení výsledků nového rekordu a také tradiční ocenění účastníků, kteří se k rekordu připojili nejoriginálnějším způsobem.

Do Černé Hory se turisté mohou vydat pěšky. K dispozici budou mít tři trasy různých délek. Na start každé z nich je z Blanska odveze autobus. Po skončení akce bude možné využít rozvoz autobusy zpět do Blanska. 

 

GALERIE

Podívejte se, jak to na Zahájení turistické sezony vypadalo v minulých letech.

bottom of page