top of page
za tradicemi_titulka

Za tradicemi a řemesly

Šikovné ručičky? Máme! Přesvědčte se o tom u mnoha regionálních výrobců a zakupte si ten nejlepší suvenýr. Ochutnejte zdejší regionální produkty a nechte lásku k Moravskému krasu a okolí projít žaludkem.

Výběr toho nejlepšího, co vás čeká

Vesnický pivovar a Resort Ohrada Vísky

Pivovarnictví v naší oblasti má dlouholetou tradici, pivo se zde vařilo již od středověku.  Na tyto aktivity našich předků navázali ve Vískách u Letovic a od roku 2013 začali vařit pivo v prostorách pivovárku v Resortu Ohrada. Ochutnali jste někdy jedenáctistupňový Bejček, dvanáctistupňový Pacholek nebo třináctistupňovou Víseckou pšenku?  Pokud ne, máte možnost exkurze degustace s degustací přímo v pivovárku. Případně si můžete dát vísecké pivo ve vyhlášené restauraci přímo v resortu, v hospodách a restauracích v regionu, nebo na některé z kulturních akcí.

Muzeum tradičního bydlení a perleťářství

Chaloupka jako malovaná, chtělo by se říci při pohledu na muzeum v Senetářově. Je to zejména díky její unikátní doškové střeše, která byla typická pro hospodářské usedlosti na střední Moravě. Uvnitř najdete nejen obytné místnosti, kuchyň a světnici s dobovým vybavením, ale expozici k perleťářství, které bylo v minulosti v Senetářově hlavním průmyslem. Své místo zde nalezla i expozice cihlářství. Ve dvoře je vystavena stará zemědělská technika a funkční replika slovenských pícek, ve které se při jarních slavnostech pečou koláče, chléb, langoše i bramboráky. A když už budete v Senetářově, zajděte se podívat ke kostelu ve tvaru lodě. Je jediným kostelem, který byl za normalizace v Československu postaven.

Zvířecí farmy v Doubravici nad Svitavou a Šošůvce

V Moravském krasu a okolí se můžete setkat nejenom s divoce žijící zvířaty, ale také s těmi, které byste v životě nečekali! Na místních pastvinách v Doubravici nad Svitavou hodují pštrosi afričtí, nandu pampový a emu hnědý. Nachází se tu totiž vyhlášená farma, kde exotickým ptákům dělají na farmě společnost kozy a ovečky. Samostatnou návštěvu kozí farmy doporučujeme v Šošůvce. V rámci objednané exkurze se seznámíte nejenom se životem koz, ale ochutnáte také sýr, tvaroh, mléko a třeba i korbáčiky.

Modrotisk Danzinger Olešnice UNESCO

Rodina Danzingerů vyrábí ve své dílně v Olešnici látky s modrotiskem již od roku 1816, barvířská tradice se v rodině traduje ale až do 16. století. Elegantní kombinace bílého vzoru na modré látce je jedním z nejstarších způsobů zdobení látek. V Olešnici dodnes vše dělají ručně a přesně podle starých receptur, pomocí vlastních historických dřevěných ručních forem nanášejí vzory na látky, které následně suší a máčí v kádích s indigovým barvivem. To vše vám rádi předvedou v rámci exkurze. Danzingerova dílna je jednou ze dvou dochovaných modrotiskových dílen u nás. Modrotisk je od roku 2018 zapsán na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Pivovar Černá Hora

První zmínka o černohorském pivě pochází z roku 1298, což z Pivovaru Černá Hora dělá nejstarší pivovar na Moravě. Má dlouholetou historii vaření piva z kvalitních surovin, tradičním dvourmutovým způsobem. Pivo kvasí v otevřených spilkách a leží v ležáckých tancích. Do těchto prostor se můžete podívat v rámci exkurze, jejíž součástí je i ochutnávka piva. A pokud ani po návštěvě pivovaru nebudete mít piva dost, určitě navštivte i muzeum pivovarnictví – nachází se ve sklepních prostorách vedlejšího hotelu Sladovna. Nabízí pohled do historie výroby, uchovávání i konzumace zlatavého moku od dávných časů až po současnost.

Muzeum včelařství

Co myslíte, kolik má včela očí? Jak vzniká med? A spí včela v noci? Odpovědi na tyto otázky dostanete v Muzeu včelařství ve Veselici. Místní nadšení včelaři shromáždili včelařské nástroje a nářadí, které jejich rodiny používaly po desetiletí. Najdete zde medomety, staré úly, vařáky na med - vše krásně vonící medem a historií. Poznáte zajímavosti ze života včel a ochutnáte med i medovinu z Moravského krasu. Návštěvu muzea můžete spojit s výšlapem na blízkou rozhlednu Podvrší, která nabízí úchvatné rozhledy po krajině, ze které  pochází zdejší vynikající med.

Lhotecký mlýn

Nejmladší minipivovar v Moravském krasu a okolí. Vlajkovou loď tvoří jedenáctistupňový ležák Tovaryš, ale v nabídce naleznete i dvanáctku Stárka a třináctku Sekerníka. Prostě všechny členy party chlapů, bez které v minulosti nemohl fungovat žádný mlýn.

bottom of page