top of page
blansko

Města a obce Moravského krasu a okolí

Historická města a malebný venkov. Nejenom příroda v Moravském krasu a okolí láká k návštěvě. Podívejte se nabídku našich partnerských obcí a naplánujte si výlet.

blansko.jpg

Blansko

Vstupní brána do Moravského krasu. Město v údolí řeky Svitavy, podél které můžete projet pohodlnou cyklostezkou. Město s unikátním sportovním ostrovem, nabízející zázemí pro moderní aquapark či zimní stadion. Město kulturních akcí - neváhejte přijet například i v listopadu a zažijte historický průvod sv. Martina! 

Boskovice

Unikátní židovská čtvrť. Majestátní hrad a vznešený zámek v rozsáhlých zahradách, které pravidelně ožívají nejednou kulturní akcí. Přesvedčte se, proč Boskovice bývají označovány za nejhistoričtější město regionu. A těch fotogenických míst!

letovice.jpg

Letovice

Město s nepřehlédnutelnou dominantou - zámkem, kde můžete klidně i přespat. Historické interiéry a tajuplné bylinné přísady obdivujte v unikátní barokní lékárně. A k další výrazné památce - kostelu sv. Prokopa vystoupejte po krytých schodech. Výhledy na centrum zaručeny. 

zamek vo.jpg

Velké Opatovice

Tam, kde se téměř setkává Morava s Čechami, mezi lány úrodných polí, naleznete Velké Opatovice. Jakoby napůl se rozdělil i místní zámek - zatímco ve staré části můžete obdivovat vznešené schodiště či Památník města, v nově přistavěné naleznete moderní Moravské kartografické centrum s jedinečnou plastickou mapou Moravy a Slezska.  

Velké Opatovice - video pozvánka

IMG_2396.jpeg

Svazek obcí Malá Haná

„Borotínská pálenice leží bokem zámečko, vaří se tam slivovica v šamotovým hrnečko.“ Vítejte v nejúrodnější části Moravského krasu a okolí, vítejte na Malé Hané. Zde krajina voní jablky a švestkami a lesy tvoří oázy klidu. Mírně zvlněný terén a absence rušné dopravy láká k prozkoumávání vesniček na kole. Osobně vyzkoušeno!

Borotín - video pozvánka

Cetkovice - video pozvánka

Malá Roudka - video pozvánka

Světlá - video pozvánka

Šebetov - video pozvánka

Uhřice - video pozvánka

Úsobrno - video pozvánka

Vanovice - video pozvánka

černá hora.jpg

Černá Hora

Na křižovatce cest mezi Brnem a Svitavami naleznete přátelský městys, soustředěný kolem čtvercového náměstí. Jeho název šíří nejenom největší pivovar v Moravském krasu a okolí - Pivovar Černá Hora, ale i významné sakrální památky. Vystoupejte křížovou cestou ke kapli sv. Rodiny a užívejte si doslova boží klid. 

IMG_8285-.jpg

Lysice

Přátelský městys s barokní perlou jižní Moravy! Lysický zámek vznikl původně jako vodní tvrz a během staletí se přeměnil na reprezentační sídlo rodu Dubských. Procházejte se od kašny na náměstí po rozsáhlou zámeckou oboru. Nebo navštivte některou z mnoha kulturních akcí - jedinečný zážitek zaručen. 

svitavka pohled 2.jpg

Svitávka

Rodiště slavné Grety Tugendhatové, dříve Löw-Beerové. Ve zdejší malé vile prožila dětství, než její rodiče zakoupili pozemek v nedalekém Brně, kde později byla vystavěna světoznámá Vila Tugendhat. Podnikatelé rodu Löw-Beerů vytvořili ze Svitávky centrum textilní výroby celého Rakouska-Uherska i První republiky. 

IMG_8732.jpeg

Rudice

Dramatické skály, starodávný větrný mlýn, tajemné propadání Jedovnického potoka do nitra země... Nejenom filmaře uchvátila Rudice za srdce! Navíc se může pochlubit zatím nejmladší vyhlášenou přírodní památkou v území CHKO Moravský kras - unikátním písečným lomem Seč.

Lipovec_kostel_view_1.jpg

Lipovec

Na pomezí krasového území a čertsvého podnebí Drahanské vysočiny najdete Lipovec. Dominantu obce tvoří nejlépe opravený kostel v Jihomoravském kraji za rok 2014. V těsné blízkosti navštivte bývalý kamenolom s vápenkou Velká Dohoda, který dnes slouží jako dokonalé přírodní hřiště a lanové centrum pro všechny milovníky adrenalinu. 

IMG_7614.jpeg

Kořenec

Kdy Kořenec přesně vznikl, nevíme. S jistotou však můžeme tvrdit, že na jeho místě kdysi rostl prales, který musel ustoupit vznikající vesnici. Odkaz na tehdejší namáhavou práci - vyklůčení kořenů - dodnes nese ve svém názvu. Malebnost malé obce dokresluje kamenný větrný mlýn a útulné muzeum, připomínající lidové zvyky.

bottom of page