top of page
blansko

Města a obce Moravského krasu a okolí

Historická města a malebný venkov. Nejenom příroda v Moravském krasu a okolí láká k návštěvě. Podívejte se nabídku našich partnerských obcí a naplánujte si výlet.

blansko.jpg

Blansko

Vstupní brána do Moravského krasu. Město v údolí řeky Svitavy, podél které můžete projet pohodlnou cyklostezkou. Město s unikátním sportovním ostrovem, nabízející zázemí pro moderní aquapark či zimní stadion. Město kulturních akcí - neváhejte přijet například i v listopadu a zažijte historický průvod sv. Martina! 

Boskovice

Unikátní židovská čtvrť. Majestátní hrad a vznešený zámek v rozsáhlých zahradách, které pravidelně ožívají nejednou kulturní akcí. Přesvedčte se, proč Boskovice bývají označovány za nejhistoričtější město regionu. A těch fotogenických míst!

letovice.jpg

Letovice

Město s nepřehlédnutelnou dominantou - zámkem, kde můžete klidně i přespat. Historické interiéry a tajuplné bylinné přísady obdivujte v unikátní barokní lékárně. A k další výrazné památce - kostelu sv. Prokopa vystoupejte po krytých schodech. Výhledy na centrum zaručeny. 

zamek vo.jpg

Velké Opatovice

Tam, kde se téměř setkává Morava s Čechami, mezi lány úrodných polí, naleznete Velké Opatovice. Jakoby napůl se rozdělil i místní zámek - zatímco ve staré části můžete obdivovat vznešené schodiště či Památník města, v nově přistavěné naleznete moderní Moravské kartografické centrum s jedinečnou plastickou mapou Moravy a Slezska.  

Velké Opatovice - video pozvánka

IMG_2396.jpeg

Svazek obcí Malá Haná

„Borotínská pálenice leží bokem zámečko, vaří se tam slivovica v šamotovým hrnečko.“ Vítejte v nejúrodnější části Moravského krasu a okolí, vítejte na Malé Hané. Zde krajina voní jablky a švestkami a lesy tvoří oázy klidu. Mírně zvlněný terén a absence rušné dopravy láká k prozkoumávání vesniček na kole. Osobně vyzkoušeno!

Borotín - video pozvánka

Cetkovice - video pozvánka

Malá Roudka - video pozvánka

Světlá - video pozvánka

Šebetov - video pozvánka

Uhřice - video pozvánka

Úsobrno - video pozvánka

Vanovice - video pozvánka

černá hora.jpg

Černá Hora

Na křižovatce cest mezi Brnem a Svitavami naleznete přátelský městys, soustředěný kolem čtvercového náměstí. Jeho název šíří nejenom největší pivovar v Moravském krasu a okolí - Pivovar Černá Hora, ale i významné sakrální památky. Vystoupejte křížovou cestou ke kapli sv. Rodiny a užívejte si doslova boží klid. 

IMG_8285-.jpg

Lysice

Přátelský městys s barokní perlou jižní Moravy! Lysický zámek vznikl původně jako vodní tvrz a během staletí se přeměnil na reprezentační sídlo rodu Dubských. Procházejte se od kašny na náměstí po rozsáhlou zámeckou oboru. Nebo navštivte některou z mnoha kulturních akcí - jedinečný zážitek zaručen. 

svitavka pohled 2.jpg

Svitávka

Rodiště slavné Grety Tugendhatové, dříve Löw-Beerové. Ve zdejší malé vile prožila dětství, než její rodiče zakoupili pozemek v nedalekém Brně, kde později byla vystavěna světoznámá Vila Tugendhat. Podnikatelé rodu Löw-Beerů vytvořili ze Svitávky centrum textilní výroby celého Rakouska-Uherska i První republiky. 

IMG_8732.jpeg

Rudice

Dramatické skály, starodávný větrný mlýn, tajemné propadání Jedovnického potoka do nitra země... Nejenom filmaře uchvátila Rudice za srdce! Navíc se může pochlubit zatím nejmladší vyhlášenou přírodní památkou v území CHKO Moravský kras - unikátním písečným lomem Seč.

Lipovec_kostel_view_1.jpg

Lipovec

Na pomezí krasového území a čertsvého podnebí Drahanské vysočiny najdete Lipovec. Dominantu obce tvoří nejlépe opravený kostel v Jihomoravském kraji za rok 2014. V těsné blízkosti navštivte bývalý kamenolom s vápenkou Velká Dohoda, který dnes slouží jako dokonalé přírodní hřiště a lanové centrum pro všechny milovníky adrenalinu. 

IMG_7614.jpeg

Kořenec

Kdy Kořenec přesně vznikl, nevíme. S jistotou však můžeme tvrdit, že na jeho místě kdysi rostl prales, který musel ustoupit vznikající vesnici. Odkaz na tehdejší namáhavou práci - vyklůčení kořenů - dodnes nese ve svém názvu. Malebnost malé obce dokresluje kamenný větrný mlýn a útulné muzeum, připomínající lidové zvyky.

Vavrinec_obec.jpg

Vavřinec

Vesnice roku 2011, jejíž velká část se nachází přímo v CHKO Moravský kras. Tak bychom mohli stručně charakterizovat obec Vavřinec, jenže to bychom zapomněli zmínit oblíbenou rozhlednu Podvrší, zříceninu hradu Blansek, Muzeum včelařství Moravského krasu nebo listnatou Novodvorskou alej, která na podzim nepřestává překvapovat svojí barevnou paletou. Přijeďte se přesvědčit sami.

IMG_7194.jpeg

Horní Smržov

Obec jako malovaná uprostřed venkovské krajiny. Zde se vrátíte do časů našich babiček nejenom díky přítomnosti unikátního Muzea a skanzenu tradičního bydlení, ale díky všudypřítmné pohodě a klidu. Návštěvu Muzea je třeba předem domluvit na webových stránkách obce, skanzen a včelín však můžete navštívit kdykoliv po celý rok.

bottom of page