top of page

Unikátní řemesla a umění Moravského krasu a okolí

Již po staletí zručné ruce našich řemeslníků vyrábějí malé poklady, jejichž kvalitu prověřuje čas.

 

Výroba modrotisku v Olešnici je zapsána na seznamu UNESCO, blanenskou uměleckou litinu najdete na kolonádách a hřbitovech po celém světě a černohorské pivo se zde vaří již od roku 1298...

Modrotisk Danzinger Olešnice UNESCO

Rodina Danzingerů vyrábí ve své dílně v Olešnici látky s modrotiskem již od roku 1816, barvířská tradice se v rodině traduje ale až do 16. století. Elegantní kombinace bílého vzoru na modré látce je jedním z nejstarších způsobů zdobení látek. V Olešnici dodnes vše dělají ručně a přesně podle starých receptur, pomocí vlastních historických dřevěných ručních forem nanášejí vzory na látky, které následně suší a máčí v kádích s indigovým barvivem. To vše vám rádi předvedou v rámci exkurze. Danzingerova dílna je jednou ze dvou dochovaných modrotiskových dílen u nás. Modrotisk je od roku 2018 zapsán na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Muzeum tradičního bydlení a perleťářství

Chaloupka jako malovaná, chtělo by se říci při pohledu na muzeum v Senetářově. Je to zejména díky její unikátní doškové střeše, která byla typická pro hospodářské usedlosti na střední Moravě. Uvnitř najdete nejen obytné místnosti, kuchyň a světnici s dobovým vybavením, ale expozici k perleťářství, které bylo v minulosti v Senetářově hlavním průmyslem. Své místo zde nalezla i expozice cihlářství. Ve dvoře je vystavena stará zemědělská technika a funkční replika slovenských pícek, ve které se při jarních slavnostech pečou koláče, chléb, langoše i bramboráky. A když už budete v Senetářově, zajděte se podívat ke kostelu ve tvaru lodě. Je jediným kostelem, který byl za normalizace v Československu postaven.

Porčův mlýn

Také mlynářství má v našem regionu bohatou tradici! Najdete zde několik větrných mlýnů, nejzachovalejší je v Rudici, kde je dnes muzejní expozice mineralogie a hutnictví. V Porčově vodním mlýně v Býkovicích ze 16. století můžete i dnes zažít skutečný provoz mlýnice, vidět mlynářovu světnici i moučnici a umlít si vlastní mouku. Dominantou stavby je čtyřmetrové mlýnské kolo.

Blanenská umělecká litina

Umělecká litina byla vždy vhodným a odolným materiálem pro výrobu užitkových i dekorativních předmětů. Litina z blanenských železáren dodnes zdobí významná místa na Moravě i v Čechách - vzpomeňte třeba na známou litinovou kolonádu v Mariánských lázních, třítunový obelisk jako památník bitvy u Trutnova, nezpočet plastik, náhrobních desek, kamen, zábradlí i ozdobných sloupů. V Blansku ji najdete v městském mobiliáři, ale především v unikátní expozici umělecké litiny v Muzeu Blanenska.

Pivovar Černá Hora

První zmínka o černohorském pivě pochází z roku 1298, což z Pivovaru Černá Hora dělá nejstarší pivovar na Moravě. Má dlouholetou historii vaření piva z kvalitních surovin, tradičním dvourmutovým způsobem. Pivo kvasí v otevřených spilkách a leží v ležáckých tancích. Do těchto prostor se můžete podívat v rámci exkurze, jejíž součástí je i ochutnávka piva. A pokud ani po návštěvě pivovaru nebudete mít piva dost, určitě navštivte i muzeum pivovarnictví – nachází se ve sklepních prostorách vedlejšího hotelu Sladovna. Nabízí pohled do historie výroby, uchovávání i konzumace zlatavého moku od dávných časů až po současnost.

Keramika

Kunštátská keramika byla vždy nejen v našem regionu pojmem. Téměř každá domácnost měla nějaký ten hrneček z bílohnědé keramiky. V okolí Kunštátu byla totiž mnohá naleziště jílu vynikající kvality a proto zde hrnčířský cech vznikl už v roce 1620. Ta tradiční „kunštátská“ se zde začala vyrábět už v roce 1882 a její výroba pokračovala až do roku 2010. Dnes v Kunštátě a jeho okolí najdete keramické dílny malých výrobců. Každý rok v září o Hrnčířském jarmarku zaplní centrum města stánky s keramickým zbožím.

Kde to je? Odkaz na mapy.cz

Muzeum včelařství

Rozlehlé louky a nedotčená příroda Moravského krasu jsou domovem pro mnoho včel a tak není divu, že zde působí mnoho včelařů, kteří nabízejí med vynikající kvality. Vyzkoušejte med od Zigalů, z Mydlidědka, od Henků nebo od Skautů z Kaprálova mlýna - ti všichni získali za svůj med certifikát regionálního produktu. A pokud vás zajímá historie včelařství, podívejte se do Muzea včelařství do Veselice.

bottom of page